Saudijska Arabija potvrdila je jedan slučaj kolere a sumnjaju da su još tri osobe oboljele od te bolesti na području na granici s Jemenom gdje je u epidemiji umrlo više od dvije tisuće ljudi, izvijestila je u nedjelju državna televizija, pozivajući se na neimenovanog dužnosnika ministarstva zdravstva.
Pacijenti, za koje se u izvješću navodi samo da nisu saudijski državljani, liječe se u općoj bolnici al-Mauwassem u Džizanu, oko tisuću kilometara jugozapadno od glavnog grada Rijada.
Nije poznato je li pojava kolere povezana s Jemenom ili s hodočašćem koje u Saudijsku Arabiju svake godine dovede oko dva milijuna muslimana iz cijelog svijeta, povećavajući opasnost od širenja zaraznih bolesti.
Period inkubacije u slučaju kolere, koja se širi unošenjem u organizam fekalnog sadržaja i uzrokuje akutan vodenasti proljev, traje nekoliko sati. Ako se ne liječe, zaraženi mogu umrijeti u roku od nekoliko sati od pojave simptoma.
Ujedinjeni narodi optužuju sukobljene strane u trogodišnjem građanskom ratu u Jemenu i njihove međunarodne saveznike za širenje kolere u toj zemlji.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pokrenula je program hitnog liječenja, baziran na ostacima razrušenog jemenskog zdravstvenog sustava, kako bi pravodobno registrirala nove slučajeve i zaustavila eksplozivno širenje bolesti.
Saudijski ministar zdravstva Taufik al-Rabijah kazao je prošlog mjeseca da tijekom hadža nisu zabilježene epidemije zaraznih bolesti.
U glavnom gradu Zimbabvea, Harareu, je do sada registrirano više od 3000 slučajeva kolere, a umrlo je 28 ljudi. Stotine slučajeva kolere registrirano je i u Alžiru te još nekim afričkim zemljama.