Facebook i Twitter, engleska kraljica Elizabeta i američki ministar trgovine Wilbur Ross, Madonna i Bono i još stotine slavnih i manje slavnih imena i tvrtki se nalaze u tzv. "Rajskim dokumentima". Riječ je o popisu transakcija i ulaganja koje su imali u offshore poreznim oazama i tako izbjegavali plaćanje poreza. Sve je manje više legalno, ali pokazuje da se porez ne plaća državi koju se voli nego državi koja ima manji porez.
Bermuda i Kajmanski otoci. Za obične smrtnike - mjesta koje nikada neće vidjeti jer si to ne mogu priuštiti. Za šačicu ultrabogataša, globalnu elitu - komadići raja na kojima mogu postati još bogatiji.
Zahvaljujući izvorima iz dvije velike agencije za offshore usluge, iz tih su rajeva iscurili "Rajski papiri", 13 i pol milijuna dokumenata koje je 380 novinara istraživača diljem svijeta češljalo gotovo godinu dana, da bi na svjetlo dana iznijeli tvrtke i imena koji skrivaju novac u poreznim oazama i izbjegavaju plaćanje poreza u domovini - od glavnog Trumpova čovjeka za trgovinu do same britanske kraljice.
Elizabeta II. uložila je 10 milijuna funti svog osobnog novca u porezne oaze, preko kojih je investirala u jedan trgovački lanac, inače u Britaniji optužen za iskorištavanje siromašnih napuhavanjem cijena. Vođa britanske oporbe od kraljice očekuje dvije stvari: "Ne samo da se ispriča za to, nego i da prepozna što to čini našem društvu. Jer, ako vrlo bogata osoba želi izbjeći oporezivanje u Britaniji i staviti novac u neku poreznu oazu, tko gubi? Škole. Bolnice. Izgradnja stanova. Sve te javne usluge gube", izjavio je Jeremy Corbyn, vođa Laburističke stranke.
Otkrivene su stotine milijuna dolara teške investicije Kremlja u Facebook i Twitter preko ruskog milijardera, čime se još potpiruje teza o ruskom utjecaju na američke izbore. A s Rusima je povezan i Trumpov ministar trgovine, jer dokumenti pokazuju da Wilbur Ross ima investicije u tvrtki Navigator Holdings, koja godišnje zarađuje milijune transportirajući naftu i plin za ruskog giganta Sibur.
Dvojica krupnih dioničara Sibura su pod američkim sankcijama, milijarder Genadij Timčenko, stari prijatelj Vladimira Putina, te njegov partner. A još jedan veliki dioničar Sibura je zet predsjednika Putina, Kiril Šamalov, suprug Putinove mlađe kćeri Katerine.
Baš danas u Londonu, Ross se ni riječju nije osvrnuo na veze Moskve i Trumpa. "On je točno ustvrdio da su ispred nas sjajni dani za naša dva naroda i dvije države", izjavio je američki ministar trgovine.
Prvo ime iz Hrvatske koje se našlo u dokumentima jedan je od, gle čuda, najbogatijih Hrvata Danko Končar. A otkrilo se i da srpski ministar bez portfelja Nenad Popović ima najmanje 100 milijuna dolara imovine.
Švedska kolegica Zdravka Marića vrlo je izravna. "Vrlo je ozbiljno i potpuno neprihvatljivo da postoji, kako izgleda, globalna financijska elita koja ulaže puno vremena, truda i novca kako bi izbjegla plaćanje poreza. To je jako opasno za naše društvo jer potkopava povjerenje na kojem je društvo izgrađeno", izjavila je Magdalena Andersson, švedska ministrica financija.
I najprofitabilnija tvrtka na svijetu, Apple, pomoću oaza je formirala tajnu strukturu koja joj je omogućila da izbjegne plaćanje milijardi. Isto su radili i Uber, Nike i vozač Formule 1 Lewis Hamilton koji nije platio porez na privatni avion.
Za porezne stručnjake sve je to slično - moćnici žele da im ostane što više. "Mislim da je tu više onaj novac koji su određene osobe primile, zaradile na neke honorare ili pogodovanje nekih poslova, posredovanja i slično, ili pak sportaši iz raznih ugovora koji se ne registriraju. Znate, tko ima velik novac, nikad mu nije dosta", kazao nam je porezni savjetnik Vlado Brkanić.
Sustav koji to omogućuje sigurno ne doprinosi globalnoj jednakosti. Jer teško je ne zaključiti - da ultrabogati uredno plaćaju svoje poreze, na svijetu bi bilo manje onih koji kopaju po kontejnerima, o gladnoj djeci u Africi da i ne govorimo. A baš za njih već godinama se glasno zalaže Bono Vox - koji je, pogađate, još jedno od imena u Rajskim papirima.