zajedničko im je samo jedno / Vođa ruske oporbe otrovan po Putinovu nalogu? Lista likvidiranih sve duža, sredstva se ne biraju

Image
Foto: Shutterstock

Nesretnici su ubijani raznim metodama, a nije ih spašavala ni činjenica da su u trenutku smrti bili izvan Rusije

20.8.2020.
15:40
Shutterstock
VOYO logo

Ruski predsjednik Vladimir Putin ponovno je osumnjičen za trovanje Alekseja Navaljnog, koji ga glasno kritizira u javnosti.

Image
ALEKSEJ NAVALJNI /

Veliki Putinov kritičar otrovan u avionu?! Hitno je prebačen u bolnicu: 'Nešto su mu stavili u čaj'

Image
ALEKSEJ NAVALJNI /

Veliki Putinov kritičar otrovan u avionu?! Hitno je prebačen u bolnicu: 'Nešto su mu stavili u čaj'

Odnosno, ponovno je osumnjičen za napad na osobu koja se smatra njegovim neprijateljem. I to je samo jedan u nizu slučajeva povezanih s liderom jedne od najmoćnijih zemalja na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao nekadašnjem pripadniku ruske tajne službe KGB, kojoj se kao 23-godišnjak priključio 1975., Putinu su neke navike itekako ostale. Prvenstveno one da ne bira sredstva kako bi došao do cilja. Zato se bez sankcija uspijevaju eliminirati njegovi protivnici, bilo ubojstvima, bilo zatvaranjem.

Zato može praktički doživotno vladati Rusijom, iako je već na čelu te zemlje puna dva desetljeća. Teško je ne nazivati ga diktatorom zbog svega što se veže uz njega, no svejedno uživa podršku, kao i simpatije. No, istovremeno Rusiju polako zatvara od svijeta, što se na primjeru SSSR-a pokazalo pogubnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo zato su bitni njegovi kritičari i protivnici. Nude ravnotežu u cijelom sivilu, ili crnilu, ruske stvarnosti. Ali, kad postanu preglasni ili preutjecajni, "proguta ih mrak".

Sergej Jušenkov

A prvi koji je imao tu "čast" jest oporbeni liberalni zastupnik Sergej Jušenkov. Ubijen je u Moskvi u travnju 2003. Pamti ga se kao velikog protivnika rata u Čečeniji, a problematična je i bila njegova povezanost s Borisom Berezovskim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paul Klebnikov

Samo godinu kasnije, ubijen je i američki novinar ruskog podrijetla Paul Klebnikov. Rođen u SAD-u, bio je urednik ruskog izdanja Forbesa. Smaknut je u Moskvi 9. srpnja 2004, za što su osumnjičene tri osobe u bijegu. Ukrajinske su vlasti 2017. privele jednog od osumnjičenih za to ubojstvo. Klebnikovu se zamjeralo što je blizak s američkim vlastima, ali i što preoštro kritizira Putinov režim.

Andrej Kozlov

Zatim je uslijedila "krvava 2006.". Sve je počelo ubojstvom prvog zamjenika guvernera ruske središnje banke AndrejemKozlovim. Ubijen je u rujnu pred sportskim stadionom Spartaka iz Moskve, a grijeh mu je bio u tome što se odlučio eliminirati korupciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ana Politkovskaja

Samo mjesec kasnije ubijena je novinarka Ana Politkovskaja. Za taj je čin optužno pet osoba, ali ispostavilo se da ih je netko angažirao za 150.000 dolara. Nikad se nije doznalo tko. Teško je vjerovati da Putin nema prste u tome jer je Politkovskaja napisala knjigu "Putonova Rusija", u kojoj ga žestoko kritizira. Kao što je to, uostalom, činila kad god je imala priliku.

Aleksandar Litvinjenko

Otprilike mjesec dana kasnije, preminuo je možda i najozbiljniji Putinov protivnik u protekla tri desetljeća - disident Aleksandar Litvinjenko. Kao nekadašnji KGB-ovac i pripadnik Analize kriminalističkih organizacija, došao je do saznanja da iza pokušaja ubojstava utjecajnih Rusa, poput onog na Borisa Berezovskog 1994., stoji upravo Putin. Tad još uvijek "samo" prvi čovjek FSB-a, sljednika KGB-a. Nažalost po Litvinjenka, Putin je svojim metodama iznudio ostavku predsjednika Borisa Jeljcina i započeo svoju vladavinu. Kao i lov na protivnike. Oligarsi su se razbježali svijetom, kao i njegovi kritičari. No, Putinova "ruka" neke je dostigla, kao Litvinjenka. Azil i britansko državljanstvo dobio je 2001., ali 2006. otrovan je radiokativnim izotopom polonijem 210. Koji mu je ubačen u čaj, kao što se navodi da je i Navaljni. Naravno, počinitelji nikad nisu pronađeni, a poruka ostalim Putinovim protivnicima glasno je odjeknula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanislav Markelov i Anastazija Baburova

Ipak, ono što diktatori i totalitaristi teško shvaćaju, jest da ljudi koji ih žele "srušiti" svjesno riskiraju živote kako bi stigli do cilja. Zato je Putin malo "stisnuo kočnicu" pa se s kritičarima obračunavaozatvaranjem, podmetanjem zločina... A onda je 2009. ponovno došlo ono najgore.

Borac za ljudska prava Stanislav Markelov, koji je pokušavao razjasniti smrt Ane Politkovskaje i nasilje nad drugim novinarima, ubijen je na ulici, zajedno s Anastazijom Baburovom, koja se nalazila s njim. Naravno, ubojica nikad nije pronađen i ponovno se "slučajno poklopilo" da je eliminiran Putinov protivnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natalija Estemirova

Iste te godine u šumi kraj Ingušetije je pronađeno tijelo aktivistice NatalijeEstemirove, a za smrt su optuženi čečenski teroristi. Navodno, jer je kritizirala zločine čečenskog predsjednika RamzanaKadirova. No, ubijena je samo nekoliko sati nakon što je javnosti predstavila izvješće od 600 stranica, u kojima su se "skrivali" brojni ruski ratni zločini, zbog čega se pozivalo da Putin i njegovi najbliži suradnici budu izvedeni pred međunarodni sud.

Boris Berezovski

Ponovno se nakon tog situacija smirila, ponajviše zbog svjetske krize i Putin si nije mogao dopustiti sankcije ili sične probleme. Ionako ih je imao dovoljno u Ukrajini, koja je kiptila. Ali, nakon dobivanja Zimskih olimpijskih igara 2014. i dobivanja domaćinstva za Svjetsko nogometno prvenstvo 2018., Rusija je ponovno bila relevantna i moćna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u ožujku 2013. dogodilo se što nije uspjelo 1994. Boris Berezovski je pronađen mrtav u Londonu, a kao razlog smrti navedeno je samoubojstvo vješanjem. Ipak, još uvijek je teško povjerovati da se taj Putinov oponent odlučio ubiti. Posebno jer su nalazi obdukcija bili oprečni i ostavili prostor za razne sumnje.

Boris Nemcov

U siječnju 2015. s četiri hica na moskovskim ulicama ubijen je najžešći politički protivnik Vladimira Putina - Boris Nemcov. Najčešće kritike koje je upućivao Putinu bile su da ga plaćaju ruski oligarsi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mihail Lesin

Mjesecima kasnije u vašingtonskom hotelu pronađeno je tijelo MihailaLesina, koji je tijekom karijere bio Putinov savjetnik. Umro je od ozljede glave tupim predmetom, ali imao je i nekoliko ozljeda po vratu, torzu, rukama i nogama. Smrt je okarakterizirana kao "misteriozna". Da nešto nije u redu svjedoči činjenica da je FBI stupio u kontakt s Lesinom te im je on obećao vrijedne informacije kako bi izbjegao optužbe za korupciju.

Sergej Skripal i Julija Skripal

Posljednji u nizu jesu Sergej Skripal i njegova kći Julija. Srećom, riječ je "samo" o pokušaju ubojstva. Kolabirali su na ulici engleskog Salisburyja u ožujku 2018., ali uspjeli su se oporaviti nakon nekoliko tjedana. Pokušalo ih se otrovati. U prilog toj tezi, osim špijunske prošlosti, ide i to što su mu u relativno kratkom vremenu od 2012. umrli supruga Ljudmila, potom sin, a zatim i brat. Još 2004. osuđen je na zatvorskukaznu zbog izdaje, odnosno, špijunaže u korist Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, nakon šest godina SAD i Velika Britanija su s Rusima razmijenili Skripala i još trojicu iz ruskih zatvora za čak desetero ruskih agenata.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo