JE LI SAD SVJETSKI POLICAJAC? /

'Trump je spreman na sukob s Rusijom, Sjevernom Korejom i Kinom'

Image
Foto: AFP
13.4.2017.
15:22
AFP
VOYO logo

Rex Tillerson na susretu skupine G7 prilično je jasno kazao da Rusija mora promijeniti svoju politiku prema Siriji te prekinuti veze s Iranom i Hezbolahom. To je jasna objava borbe upućena Moskvi, piše Riegert, kakvu se nije moglo očekivati ni prije nekoliko dana.

'Tillerson je dramatično promijenio držanje Trumpove vlade prema Rusiji nakon napada bojnim otrovom u Siriji. Čini se da se sad ide prema oštrijoj konfrontaciji, a ne prema približavanju. Pritom Tillerson zna da takvu promjenu politike podupiru najvažniji zapadni saveznici. Italija, Velika Britanija, Francuska, Japan, Kanada i Njemačka nisu imale drugog izbora nego odobriti američki raketni napad i podržati novo američko držanje glede rata u Siriji. Načelno se slažu da se Rusija mora izvući iz slijepe ulice pod imenom Asad', analizira Riegert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom navodi razlike u pojedinostima. Naime, ministri vanjskih poslova skupine G7 nisu se mogli složiti oko prijetnje Rusiji novim sankcijama.

'Svjetska sila kao svjetski policajac'

'Koliko dugo će trajati jasno američko držanje? To je pitanje koje je lebdjelo nad susretom u Toskani. Na kraju krajeva, upravo je ministar Tillerson proteklih tjedana više puta mijenjao svoja stajališta prema Siriji. Predsjednik Trump je u predizbornoj kampanji odbacivao intervenciju SAD-a. Sad ipak poseže za njima. Njegov ministar vanjskih poslova je u Italiji čak dao vrlo dalekosežno obećanje. Rekao je da će SAD intervenirati svugdje i na odgovornost pozvati svakoga tko počini zločin nad nedužnima. Svjetska sila kao svjetski policajac. U slučaju nužde i bez mandata UN-a', analizira Riegert za DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi kako se Trump time vratio do Busha koji se htio boriti protiv 'osovine zla' i vodio rat u Iraku, koji je Trump spominjao kao veliku pogrešku.

'Spremni su na sukobe'

'Donald Trump i Rex Tillerson su očito spremni sukobiti se ne samo s Rusijom, nego istodobno i sa Sjevernom Korejom i njenom silom zaštitnicom Kinom. Prijetnje 'jednostranim mjerama' može se pozdraviti kao djelotvorno, odlučno djelovanje. Ali ih se može shvatiti i kao opasnu igru s obaračem.

Ministra Zapada još se nisu složili oko Trumpove doktrine koja je upravo u procesu formiranja.

S praktičnom potporom zapadnih prijatelja, dakle s trupama ili novcem, Rex Tillerson ne može računati u svojoj novoj politici prema Siriji. Sve će zacijelo ostati na riječima. Nitko od ostale šestorice na susretu G7 ne želi biti uvučen u krvavi sukob kao što je onaj u Siriji. Otvara li nova konfrontacija s Rusijom šansu za politički mirovni proces u toj zemlji, o čemu sanja njemački ministar vanjskih poslova Gabriel, to je upitno. Hoće li Putin doista popustiti i dopustiti pad Bašara al-Asada? Ne tako brzo, možda u bližoj budućnosti, kad mu Asad više ne bude koristio. I Rusi će najprije pričekati da vide hoće li se američka vanjska politika stabilizirati ili će sljedećeg tjedna uslijediti novi zaokret', smatra Riegert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je Trump promijenio stajalište?

Zašto je Trump svoje stajalište 'America first' pretvorio u 'America everywhere' još nije poznato, no neki promatrači u Washingtonu smatraju kako iza toga stoji Donaldova kći Ivanka.

'Misle da je Trumpova šaptačica bez plaće, ali s velikim utjecajem, očito apelirala na očevu savjest da iskoristi jedinstvenost Amerike. Drugi konstruiraju unutarnjopolitički manevar za skretanje pozornosti, jer predsjednik želi pokazati da Rusija nije utjecala na njegov izbor i da su kontakti njegova izbornog stožera s Moskvom bili potpuno bezazleni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I kako sad dalje? Trumpov glasnogovornik u Bijeloj kući nije isključio nove zračne napade ako Asadov režim nastavi koristiti improvizirane eksplozivne naprave od metalnih spremnika napunjenih metalnim krhotinama. Hoće li se SAD stvarno intenzivno uključiti u rat u Siriji? Što će Trump na kraju zahtijevati od svojih saveznika u Europi i NATO-u? Kako će se SAD ponašati u osjetljivom konfliktu sa Sjevernom Korejom, ako ludi vlastodržac u Pjongjangu naredi sljedeći atomski test, kako se očekuje? Američka vanjska politika nameće brojna taktična pitanja, ali stvarna strategija još nije jasna', zaključuje Riegert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo