Rastuće geopolitičke napetosti gurnule su svijet do "povijesne prekretnice" i prisilile Japan da promijeni svoj obrambeni stav, rekao je japanski premijer Fumio Kishida u nedjelju za CNN uoči pomno praćenog summita s američkim predsjednikom Joeom Bidenom sljedeći tjedan.
"Dok smo svjedoci agresije Rusije na Ukrajinu, kontinuirane situacije oko Bliskog istoka, kao i situacije u istočnoj Aziji, suočeni smo s povijesnom prekretnicom", rekao je Kishida tijekom intervjua u svojoj privatnoj rezidenciji u Tokiju.
Zbog toga je Japan donio odluku o temeljitom jačanju svojih obrambenih kapaciteta i uvelike smo promijenili japansku sigurnosnu politiku na ovim frontama, dodao je.
Suočen sa sve većim sigurnosnim izazovima, naglasio je premijer, savez Japana i Sjedinjenih Država postaje "sve važniji", što je stajalište za koje se nada da će dobiti dvostranačku podršku u Washingtonu.
Povijesna prilika
Summit Kishida-Biden Washington je okarakterizirao kao povijesnu priliku za dvije zemlje da moderniziraju svoje savezništvo jer obje promatraju regionalne prijetnje sjevernokorejskog testiranja oružja i rastućih odnosa s Rusijom do kineske agresije u Južnom kineskom moru i prema Tajvanu.
Partnerstvo s Japanom dugo je bilo središnje mjesto u američkoj strategiji u Indo-Pacifiku, ali obrambeni odnos se proširio pod Kishidom, koji je podigao profil Japana u globalnoj i regionalnoj sigurnosti.
Otkako je došao na dužnost 2021., premijer je nadgledao sveobuhvatnu promjenu obrambenog stava Tokija, odstupajući od pacifističkog ustava koji su mu nametnule Sjedinjene Države nakon Drugog svjetskog rata, kako bi povećao potrošnju za obranu na oko 2% svoj BDP do 2027. i steći sposobnosti protuudara.
“U našem susjedstvu postoje zemlje koje razvijaju balističke projektile i nuklearno oružje, a druge zemlje grade svoje obrambene sposobnosti na netransparentan način. Također, postoji jednostrani pokušaj promjene statusa quo, silom, i u Istočnom kineskom moru i u Južnom kineskom moru”, rekao je, očito misleći na kinesku pomorsku agresiju povezanu s teritorijalnim sporovima s Filipinima i Japanom.
Izgradnja japanske sposobnosti odvraćanja i odgovora također je "bitna" za savezništvo sa Sjedinjenim Državama, ustvrdio je.
“Nadam se da će SAD ovo razumjeti i da možemo raditi zajedno na poboljšanju mira i stabilnosti u regiji. Mislim da je važno pokazati ostatku svijeta da će SAD i Japan dalje razvijati našu suradnju, kroz moj posjet”, rekao je Kishida.
Odnos jači nego prije
Kishidin posjet Bidenu dolazi u trenutku kada se oba čelnika suočavaju s neizvjesnim okolnostima kod kuće.
Japanski premijer bori se s lošim ocjenama odobravanja, prvenstveno nakon skandala u koje je upletena njegova stranka, a predstojeći američki izbori povećavaju mogućnost političkog potresa ako se bivši predsjednik Donald Trump sljedeće godine vrati u Bijelu kuću.
Kishida je odbio komentirati je li zabrinut oko povratka bivšeg predsjednika. Umjesto toga, izrazio je uvjerenje da je važnost američko-japanskog saveza široko prepoznata "bez obzira na stranačku pripadnost".
"Odnos između Japana i Sjedinjenih Država postao je jači nego ikad prije... Bez obzira na ishod predsjedničkih izbora, mislim da je važno osigurati da američki narod prepozna važnost odnosa Japana i SAD-a", rekao je .
Otkako je preuzeo dužnost, Kishida je također pozicionirao Japan kao partnera SAD-u ne samo u Aziji, već i šire.
POGLEDAJTE VIDEO: Dan za povijest: Sjeverna i Južna Koreja dogovorile kraj rata!
Prate Sjevernu Koreju i Moskvu
Japan je, uz Južnu Koreju, na prvoj liniji sjevernokorejskog programa testiranja agresivnog oružja, s njegovim probnim projektilima koji redovito padaju u regionalne vode. Pitanje japanskih državljana koje je Sjeverna Koreja otela prije više od desetljeća također je ostalo posebno emocionalna točka prijepora.
Kishida je rekao da njegova vlada prati razmjenu opreme između Pjongjanga i Moskve i ukazao na zajedničke vojne vježbe Kine i Rusije, opisavši takvu suradnju kao "zabrinjavajuću, s obzirom na međunarodni poredak i stabilnost".
“U isto vrijeme, važno je prenijeti čvrstu poruku Sjevernoj Koreji i Kini da je za mir, stabilnost i prosperitet međunarodne zajednice važno održati slobodan i otvoren međunarodni poredak temeljen na vladavini prava, “, rekao je Kishida.
"Također moramo surađivati s njima kako bismo promicali snažnu međunarodnu zajednicu, a ne zajednicu podjela i sukoba", dodao je. “Vjerujem da je važno surađivati sa Sjedinjenim Državama i našim saveznicima kako bismo stvorili atmosferu suradnje, a ne podjela i sukoba, kako bismo unaprijedili međunarodnu zajednicu.”