U Srbiji trenutno vlada više virusnih i bakterijskih infekcija, a oscilacije vremenskih prilika dodatno pogoršavaju situaciju. Među njima, posebnu pažnju privlači bolest koju uzrokuje Coxsackie virus tip A , koji se često javlja kod djece mlađe od pet godina, ali i odrasle osobe mogu oboljeti. Izuzetno je zarazna bolest, prenosi se kapljičnim putem i putem kontaminiranih predmeta, najčešće igračaka u dječjim kolektivima", rekla je Slavica Maris, epidemiologinja za Blic.
Klinička slika uključuje povišenu temperaturu i osip koji se javlja u ustima, na dlanovima i tabanima. "To je neugodno oboljenje. Kada dijeete ima ranice u ustima, odbija jesti, pa se preporučuju hladni napici i terapija kako bi se izbjegle sekundarne infekcije", dodaje Maris.
U vrtićima na području Beograda trenutno nema alarmantnog broja oboljelih, a epidemiološka situacija je stabilna."Trenutno nemamo potrebe za panikom," napominje dr. Maris, dodajući da se virus pojavljuje tijekom cijele godine, ali najviše slučajeva bilježi se u lišnju i srpnju, što je neobično s obzirom da je tada manje djece u kolektivima.
"Ne mogu roditelji sami postaviti dijagnozu, ali čim izađe osip, moraju se javiti liječniku. Ovo oboljenje je više neugodno nego što je opasno", kaže dr. Maris.
Što je bolest ruku, nogu i usta?
Bolest ruku, nogu i usta je akutna upala usta s vezikulama (mjehurićima) na dlanovima i tabanima. Blagog je tijeka. Uzrokuje je Coxsackie virus tip A. Od ove enterovirusne bolesti najčešće obolijevaju djeca do 10 godina starosti, ali i odrasli. Obično se javlja u obliku epidemija ljeti i u ranu jesen, no pojedinačni slučajevi mogu se javljati tijekom cijele godine.
- Inkubacija traje od 3 do 5 dana.
- Počinje s odbijanjem hrane, povišenom tjelesnom temperaturom od 38 do 39°C u trajanju od 1 do 2 dana te grloboljom.
- Karakteristične su vezikule u usnoj šupljini i na jeziku.
- Osip se javlja u 75% slučajeva. Manifestira se kao papule (promjene nalik prištićima) veličine nekoliko milimetara, sivkaste boje s crvenim rubom na prstima nogu, ruku, na dlanovima i stopalima koje se postupno pretvaraju u vezikule.
- Promjene na koži i sluznicama traju od 7 do 10 dana.
Najčešće je izvor zaraze osoba s asimptomatskom infekcijom. Zaražene osobe izlučuju virus sekretom ždrijela i stolicom, a zarazne su i nekoliko tjedana nakon prestanka simptoma. Bolest se prenosi u direktnom kontaktu sa zaraženom osobom. Širi i indirektno preko različitih predmeta.
Liječenje
- Ne primjenjuje se nikakva specifična terapija, liječenje je simptomatsko.
- Uzimaju se lijekovi koji ublažavaju bol i snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu.
- Ukoliko je potrebno, za promjene na koži koje puknu može se primijeniti antibiotik.
- Zbog bolnog i otežanog gutanja, važno je da se uzima dovoljno tekućine kako bi se spriječila dehidracija.
Mjere prevencije
- pranje ruku,
- česta dezinfekcija površina koje mogu doći u kontakt sa sekretom oboljelog (npr. Wc, posuđe, dječje igračke,…),
- izbjegavanje prenatrpanosti prostorija,
- češće prozračivanje.