nehumani uvjeti / Jak pritisak na grčku granicu, RTL-ov reporter na mjestu događaja: 'Stanje se uopće nije smirilo!'

Proboji migranata se doduše, smanjuju, ali i dalje većina želi prijeći granicu

6.3.2020.
19:15
VOYO logo

Ne prestaje pritisak na grčku granicu, kako politički, tako i ljudski. Dimne i vodene zavjese svjedoče prijeporima na granici s Turskom, a deseci tisuća migranata u nehumanim uvjetima strepe nad svojom budućnosti.

Prebacivanje odgovornosti

Svi do jednoga svjesni su da su u žrvnju političkog nesuglasja, ali Europu vide kao obećanu zemlju. Europski čelnici imaju odgovor. No, prije detalja zagrebačkog sastanka, potrebno je razmotriti više o situaciji na samoj granici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S turske strane suzavac, s grčke - vodeni topovi. Tako je bilo jutro na granici. Loptica političke odgovornosti i dalje se prebacuje s jedne strane na drugu: turske vlasti poručuju da su to samo odgovori na grčke prijetnje, dok iz grčkog Kastanjesa ističu, tim napadima Turska pomaže migrantima da prijeđu granicu.

Proboji migranata se doduše, smanjuju, ali i dalje većina želi prijeći granicu. Jedna skupina Sirijaca, nakon što su dva dana spavali u šumi bez hrane i vode, riskiraju život, preko rijeke Evros, bez prsluka za spašavanje, žele prijeći na grčku stranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tisuće drugih, čekaju bolja vremena. Većina je već nekoliko puta pokušala prijeći granicu, no bez uspjeha.  U turskom Edirneu, spavaju u improviziranim kampovima i napuštenim zgradama bez osnovnih sredstava za život.

''Osjećamo se jako loše, bježimo iz domovine. Poput nomada smo, jedan dan ovdje, drugi negdje drugdje. Moja djeca se osjećaju jako loše, nemamo hrane i moj sin je ozlijedio ruku. Ne znam što će se dogoditi s nama'', izjavio je Mohamad Omid iz Afganistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Turska vojska nam je rekla - Idite do granice! Kada smo došli do grčke granice, njihova vojska nam je uzela novac, mobitele i rekla - Vratite se natrag! Da se nismo okrenuli i otišli, dobili bismo batine'', opisao je Hashim iz Pakistana.

Nitko od njih nije došao iz ratom zahvaćenih područja. Nitko nije izbjeglica, sve su to ilegalni migranti koji žele u Europu. Takva je priča s druge strance granice, grčki volonteri i lokalno stanovništvo. U noćnim patrolama hvataju migrante i predaju ih vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Stalno tražim migrante. Sjedim pokraj raskrižja i čekam ih. Uglavnom ih zadržavam dok ne dođe policija i uhiti ih'', rekao je Panayiotis Ageladarakis.

I tako u krug, Grci su i danas velik broj pripadnika sigurnosnih snaga rasporedili duž granice. Njihova politika je jasna, svi migranti koji uspiju prijeći granicu, morat će se vratiti u svoju domovinu. To vrijedi i za ovu grupu 42 migranata koji su se, unatoč lošim vremenskim uvjetima dokopali obale grčkog otoka Lezbosa. Naravno, samo privremeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manje ilegalnih pokušaja

Stanje se uopće nije smirilo, priopćio je RTL-ov reporter Boris Mišević u RTL Danas. No, prema riječima reportera, sada je puno manje migranata koji pokušavaju
probiti granicu. U fokusu su rastuće napetosti između Grčke i Turske. Incidenti se  događaju ne samo na graničnom prijelazu, nego i u zračnom prostoru i na moru.

''Grčka vlada tvrdi da Turska vrši simultane radnje s migrantima, da Turska
koordinira bacanje suzavca s dronovima,  No, to je grčka strana priče. Grčka također optužuje Tursku i za plasiranje lažnih vijesti, kako bi se pokšualo izazvati empatiju cijelog svijeta'', izvijestio je Mišević. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan se odbio naći s grčkim premijerom Kyriakos Mitsotakisom. Premijer Bugarske htio je biti posrednik tog sastanka, no 
Erdogan je to odbio.

Broj ilegalnih pokušaja ulazaka u Grčku se smanjuju. U zadnja 24 sata 2890 ljudi je pokušalo ući u Grčku. Po presjeku nacionalnosti, riječ je o 64 posto Afganistanaca, 19 posto Pakistanaca, 5 posto Turaka i 4 posto su Sirijaca. Na ničijoj zemlji još uvijek ima puno ljudi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo