Manjim skupinama s granice ipak se periodično dopusti odlazak do željezničkog kolodvora u Gevgeliji, gdje ih već čeka dodatnih tisuću izbjeglica.
U normalnim okolnostima pospani kolodvor u Gevgeliji sada je neprepoznatljiv. Krcat ljudima iz s Bliskog istoka, Afrike i Azije koji spavaju na otvorenom i čekaju neki od rijetkih vlakova do Srbije, posljednje postaje prije Mađarske i europske šengenske zone bez granica.
Dolazi i do tučnjave kada stigne vlak
Kada vlak stigne nastane kaos. Izbjeglice jure prema vlakovima, djeca se ubacuju kroz prozore, dolazi i do tučnjave.
Zapanjene takvim prizorima makedonske vlasti poslale su interventnu policiju u Gevgeliju da uspostavi kakav-takav red.
Makedonska vlada je u srijedu pozvala susjedne zemlje da im pošalju dodatne vagone. "Makedonska željeznica više ne uspijeva prevesti sve koji žele ići u zemlje EU-a", rekao je direktor željeznice NikolaKostov.
Agencija UN-a za izbjeglice, međutim, poziva vladu u Skoplju da učini više i pristojno smjesti izbjeglice koje stižu u stotinama na dnevnoj bazi.
Problem bi mogao postati još i veći s mogućim dolaskom tisuća migranata koje je grčka vlada brodovima evakuirala s otoka Kosa na kopno. Taj se brod, koji funkcionira kao plutajući prihvatni centar, u četvrtak očekuje u Solunu.
Privremeni prihvatni centar u Beogradu
Još se ne zna hoće li se izbjeglicama dopustiti da se iskrcaju, ali ako se to dogodi oni će gotovo sigurno krenuti prema Gevgeliji.
Jedino prihvatilište koje trenutačno funkcionira u tom gradiću na makedonsko-grčkoj granici jest ono pokraj mjesne policijske postaje. Kapacitet mu je samo 165 ljudi.
Srbijanski premijer AleksandarVučić najavio je da će vlasti otvoriti privremeni prihvatni centar za izbjeglice koji sad kampiraju u parku ispred beogradskog kolodvora. Oni će prije ili kasnije krenuti za Mađarsku koja gradi ogradu kako bi ih spriječila da uđe u zemlji. To u Srbiji izaziva zabrinutost i gnjev da će postati usko grlo izbjegličke krize koja potresa Europu.
Srbijanski šef diplomacije IvicaDačić poručio je pak da Srbija neće graditi zid na granici sa Makedonijom i ocijenio da će priljev izbjeglica i migranata, zbog ograde koju na granici sa Srbijom podiže Mađarska, biti preusmjeren na Hrvatsku i Bugarsku.
U međuvremenu, na ničijoj zemlji između Grčke i Makedonije ljudi pale vatre kako bi se zagrijali noću, a djeca se igraju u prašini pokraj bijelog graničnog kamena na kojem još stoje slova SFRJ.
Proglašeno izvanredno stanje
Zbog stanja s migrantima, Makedonija je proglasila izvanredno stanje u dva pogranična područja.
Zemlja će tako angažirati vojsku u ovoj kriznoj situaciji.
"Očekujemo da će sudjelovanje vojske imati dva željena učinka: povećanje sigurnosti među našim građanima te omogućavanje sveobuhvatnog pristupa prema onima koji žele tražiti azil u našoj zemlji", kazao je IvoKotevski, glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova.
On je kazao za Reuters kako "službeni granični prijelazi nisu zatvoreni" no da su vlasti krenule zatvoriti ilegalne rute koje koriste migranti.