Gullan je, kako piše sarajevski Dnevni avaz, uputio otvoreno pismo predsjednici, premijeru i glavnom državnom tužitelju Republike Hrvatske, a isto je proslijedio i bosansko-hercegovačkim i američkim vlastima te čelnicima EU.
"Odgovornost za zločine počinjene u ime Herceg-Bosne"
Gullan u svome pismu ističe da su nedavne žalbe na prvostupanjsku presudu Jadranku Prliću i petorici drugih visokopozicioniranih dužnosnika Herceg-Bosne podsjetile na užas i opseg zločina koje su 1993. i 1994. godine počinili Hrvati iz BiH. Stoga je, kaže, odlučio obratiti se vlastima u Hrvatskoj kako bi ih podsjetio da se na teritoriju Hrvatske nalaze Ivan Ančić i Vid Palameta te još tri osobe optužene za ratne zločine u BiH.
Prema njegovim riječima, oni su imale važnu ulogu u etničkom čišćenju i uništenju Stoca, kao i u brutalnostima koje su preživjeli Bošnjaci u Koštanoj bolnici i logoru Dretelj. Na njima je, kaže, odgovornost za nezamislive zločine počinjene u ime Herceg-Bosne i zbog toga im treba suditi.
Hrvatske vlasti je pozvao da, u interesu pravde i u ime žrtava, promijene stav kada je riječ o izručenju u slučajevima ratnih zločina među zemljama regije te da Ančića i Palmetu izruče Sarajevu.
"Bio bi to i značajan korak u širem smislu, kao pozitivna inicijativa u dostizanju pomirenja, pravde i istine", naveo je Gullem.
Tužiteljstvo BiH podiglo optužnice protiv Ančića i Palmete
Haški sud je 2013. godine nepravomoćno osudio Jadranka Prlića, Milivoja Petkovića, Slobodana Praljka, Valentina Ćorića, Brunu Stojića i Berislava Pušića, na ukupno 111 godina zatvora zbog zločina na području "Herceg-Bosne". U ožujku ove godine podnesene su žalbe na tu presudu, dok su haški tužitelji tražili i povećanje kazni. Konačna presuda očekuje se krajem godine.
Što se tiče osoba za čije izručenje Gullen apelira kod hrvatskih vlasti, tužiteljstvo BiH je u siječnju 2014. podiglo optužnicu protiv Ančića za zločine na području Čapljine. On se, međutim, nije pojavio pred sudom kako bi se očitovao o krivici, a nalazi se u Splitu.
Optužnica protiv Palmete podignuta je u svibnju 2014. godine, a zbog zločina u logoru Dretelj. Ni Palmeta, koji se također nalazi u Hrvatskoj, nije se pojavio pred sudom.
Inače, Hrvatska i BiH međuosbno e izručuju građane optužene za ratne zločine, ali tužiteljstva dviju zemalja potpisala su protokol koji omogućava prebacivanje predmeta.