'IZRUČITE OSUMNJIČENE ZA RATNE ZLOČINE U BiH': /

Bivši pripadnik mirovnih snaga traži reakciju hrvatskih vlasti

Image
Foto: screenshot
8.5.2017.
19:23
screenshot
VOYO logo

Gullan je, kako piše sarajevski Dnevni avaz, uputio otvoreno pismo predsjednici, premijeru i glavnom državnom tužitelju Republike Hrvatske, a isto je proslijedio i bosansko-hercegovačkim i američkim vlastima te čelnicima EU.

"Odgovornost za zločine počinjene u ime Herceg-Bosne"

Gullan u svome pismu ističe da su nedavne žalbe na prvostupanjsku presudu Jadranku Prliću i petorici drugih visokopozicioniranih dužnosnika Herceg-Bosne podsjetile na užas i opseg zločina koje su 1993. i 1994. godine počinili Hrvati iz BiH. Stoga je, kaže, odlučio obratiti se vlastima u Hrvatskoj kako bi ih podsjetio da se na teritoriju Hrvatske nalaze Ivan Ančić i Vid Palameta te još tri osobe optužene za ratne zločine u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim riječima, oni su imale važnu ulogu u etničkom čišćenju i uništenju Stoca, kao i u brutalnostima koje su preživjeli Bošnjaci u Koštanoj bolnici i logoru Dretelj. Na njima je, kaže, odgovornost za nezamislive zločine počinjene u ime Herceg-Bosne i zbog toga im treba suditi.

Hrvatske vlasti je pozvao da, u interesu pravde i u ime žrtava, promijene stav kada je riječ o izručenju u slučajevima ratnih zločina među zemljama regije te da Ančića i Palmetu izruče Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bio bi to i značajan korak u širem smislu, kao pozitivna inicijativa u dostizanju pomirenja, pravde i istine", naveo je Gullem.

Image
DORH NARUČIO 'BAZU RATNIH ZLOČINA': /

Evidentirani svi zločini nad Hrvatima, ali i oni hrvatskih postrojbi!

Image
DORH NARUČIO 'BAZU RATNIH ZLOČINA': /

Evidentirani svi zločini nad Hrvatima, ali i oni hrvatskih postrojbi!

Image
Foto: AFP, JIRI BULLER

Tužiteljstvo BiH podiglo optužnice protiv Ančića i Palmete

Haški sud je 2013. godine nepravomoćno osudio Jadranka Prlića, Milivoja Petkovića, Slobodana Praljka, Valentina Ćorića, Brunu Stojića i Berislava Pušića, na ukupno 111 godina zatvora zbog zločina na području "Herceg-Bosne". U ožujku ove godine podnesene su žalbe na tu presudu, dok su haški tužitelji tražili i povećanje kazni. Konačna presuda očekuje se krajem godine.

Što se tiče osoba za čije izručenje Gullen apelira kod hrvatskih vlasti, tužiteljstvo BiH je u siječnju 2014. podiglo optužnicu protiv Ančića za zločine na području Čapljine. On se, međutim, nije pojavio pred sudom kako bi se očitovao o krivici, a nalazi se u Splitu.

Optužnica protiv Palmete podignuta je u svibnju 2014. godine, a zbog zločina u logoru Dretelj. Ni Palmeta, koji se također nalazi u Hrvatskoj, nije se pojavio pred sudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Hrvatska i BiH međuosbno e izručuju građane optužene za ratne zločine, ali tužiteljstva dviju zemalja potpisala su protokol koji omogućava prebacivanje predmeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo