Nasilje se u Burundiju dodatno pogoršalo nakon što se predsjednik Pierre Nkurunziza odlučio kandidirati za treći mandat, što je odluka koju su njegovi protivnici proglasili nezakonitom, i nakon što je uspio pobijediti na spornim izborima u srpnju prošle godine. Nakon njegova reizbora u nasilju je poginulo najmanje 439 ljudi, a 200.000 je pobjeglo.
Zapad i afričke zemlje se pribojavaju da bi kriza između suprotstavljenih političkih tabora mogla prerasti u ponovni etnički oružani sukob. Tijekom 12-godišnjeg građanskog rata koji je okončan 2005., vojska predvođena manjinskim Tutsijima i pobunjeničke skupine većinskog naroda Hutua vodile su krvave bitke.
NAJSRETNIJE I NAJNESRETNIJE ZEMLJE: Hrvatska na stvarno jadnom mjestu
Grupna silovanja
"Napadi 11. prosinca na tri vojna logora i odgovor koji je uslijedio nesmiljenim kršenjem ljudskih prava pokrenuli su nove i iznimno uznemirujuće obrasce nasilja", kazao je Zeid i upozorio da kriza sve više poprima etničku dimenziju.
Istaknuo je da su pripadnici policije, vojske i paravojne milicije Imbonerakure prilikom pretresa kuća silovali i grupno silovali žene koje su posvjedočile da plaćaju cijenu jer su pripadnice naroda Tutsija.
UN, koji je prikupio dokumentaciju o tim zločinima, također analizira satelitske snimke navodnih masovnih grobnica oko Bujumbure.