"Europska unija nas iskorištava, zbog njih gubimo milijarde dolara, udarit ćemo im goleme carine." Tako je grmio američki predsjednik Donald Trump - sve do jučer navečer.
Onda mu je u posjet stigao predsjednik Europske Komisije Jean Claude Juncker, pa su svijetu objavili da je sve u redu, da je to veliki dan za slobodnu trgovinu, i da nikakvog rata neće biti. Premda se iz svega toga čini užasno kaotičan, u svemu tome Trump ipak ima dobru računicu. Priveo je Junckera za pregovarački stol i natjerao ga da počnu pregovarati o nižim carinama, što je zapravo i cilj njegove politike.
Mjesecima na rubu trgovinskog rata - i onda odjednom idila. Trump na Twiteru objavljuje da se Europa i Amerika vole, da je danas velik dan za sloodnu trgovinu. Sa Jean Claudeom Junckerom je dogovorio da će razgovarati o ukidanju carina između Europske unije i SAD-a.
"Dogovorili smo se danas, prije svega, da zajedno radimo na ukidanju carina, ukidanju barijera i ukidanju subvencija na ne autoindustrijska dobra. Također ćemo raditi na smanjenju prepreka i povećanju razmjene uslugama, kemijskim, farmaceutskim i medicinskim proizvodima, kao i sojom", rekao je nakon sastanka Trump.
Europa namjerava uvesti i veću količinu ukapljenog prirodnog plina.
"Imao sam namjeru danas postići dogovor i postigli smo ga. Složili smo se oko mnogih područja u kojima moramo raditi zajedno kako bismo ukinuli carine na industrijska dobra. To je bila moja glavna namjera, predložiti smanjenje i ukidanje carina na industrijsku robu", rekao je pak Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije.
Trump je još u svibnju uveo carine na čelik i aluminij iz Europe, Kanade i Meksika. Unija je na to odgovorila carinama na američke proizvode - traperice, viski, pa i Harley Davidson. Obje strane i za ovaj su sastanak imale spremne nove namete ne dođe li do dogovora. Ravnateljica ekonomskog instututa u Zagrebu kaže kako je ovo tek jedna faza u pregovorima za koje se još ne zna kako će završiti.
"Zbog toga što je američki predsjednik užasno nepredvidljiv i mislim da ovo može biti samo jedan od poteza unutar njegove dugoročnije pregovarateljske strategije koja ne mora nužno voditi smanjenju carina nego može dovesti do suprotnog, povećanja carina i događanju jednog trgovinskog rata", kaže nam Maruška Vizek, ravnateljica Ekonomskog instituta u Zagrebu.
Trump je prema Europi nastupao oštro i zato jer Amerika od Europe
uvozi 120 milijardi
eura robe više nego Europa od Amerike. A europske su
carine više od američkih, pa Trumpu novi dogovor o ukidanju
carina itekako odgovara.
"Želimo pošteni trgovinski sporazum i težimo da ga postignemo zajedničkim radom. Proteklih godina SAD su gubile stotine milijardi dolara u trgovini s EU i sada želimo poboljšanje u korist naših farmera, proizvođača za svakoga", ističe Trump.
Ravnateljica Ekonomskog insituta ističe kako bi proizvođači mogli profitirati novim carinama.
Čak mogu i u globalnoj slici, njihova ekonomija može profitirati no to ne znači da će profitirati upravo one skupine koje su Trumpa izabrale i koji su najveći zagovornici zaštite tih američkih industrija kroz američkih carina.
Trump očito zna ljude dobiti za stol. I sjevernokorejskog vođu je vrijeđao i prijetio mu - na kraju su se sprijateljili.
Protiv nepravedne Europe je jednako grmio - i onda prijateljski ton. Ali na još jedan Trumpov manevar - preprisno primanje za ruku - Juncker, za razliku od Macrona - jučer nije pristao.