Odbor za pravna pitanja Europske unije danas izglasao novu Direktivu o autorskim pravima koji bi trebao zaštititi intelektualno vlasništvo ljudi koji postavljaju sadržaj na internet. Novom direktivom izglasana su i dva sporna dijela, a radi se o člancima 11 i 13.
Naime, prema članku 11, koji je tzv. "porez na linkove", platforme poput Facebooka i Googlea bile bi prisiljene otkupiti sadržaj kompanije prije nego ga objave, dok se prema članku 13 odgovornost za kršenje autorskih prava prebacuje na internetske stranice.
Oba članka bi zbog svojih mjera praktički mogla onemogućiti izradu memea, slušanju glazbe na YouTubeu ili slobodno komentiranje na internetu. Direktiva je žestoko kritizirana sa svih strana, a o njoj su se oglasili Tim Berners-Lee, stvoritelj modernog interneta i Jimmy Walles, kreator Wikipedije koji su upozorili kako bi odredbe pretvorile internet u alat za kontrolu korisnika.
Protiv nje je i dio eurozastupnika te eksperata i aktivista za slobodu interneta. Iako je Odbor odobrio Zakon o autorskim pravima, njega treba usvojiti Europski parlament, a pretpostavlja se da bi se o Zakonu moglo glasati između prosinca ove i kraja prve polovice sljedeće godine.
Građani EU-a u skopu inicijative za zaustavljanje Direktive mogu se putem internet stranica act.openmedia.org i changecopyright.org obratiti svojim eurozastupnicima i tražiti da ne glasaju za Direktivu.