Njemačka kancelarka Angela Merkel telefonirala je premijeru Rutteu i čestitala mu kazavši kako se raduje budućoj suradnji s Nizozemcima "kao prijateljima, susjedima i Europljanima".
Wilders nije ostvario željeni prodor
Premijer Mark Rutte tako će, sudeći po rezultatima, imati glavnu ulogu i u formiranju vladajuće koalicije u Nizozemskoj nakon što je njegova stranka zabilježila najbolji rezultat na izborima.
Prvim rezultati izbora koje je u noći sa srijede na četvrtak objavila nizozemska televizija pokazivali su da Stranka za slobodu i demokraciju (VVD) premijera Ruttea osvaja 32 mjesta u parlamentu koji ima 150 članova.
Populist Geert Wilders nije ostvario željeni prodor u vrh nizozemske politike, unatoč tome što je njegova Stranka za slobodu dobila više mjesta nego na prethodnim izborima.
Rutte je u prvom obraćanju svojim pristašama rekao kako je nakon Brexita i američkih izbora zaustavljena "kriva vrsta populizma", dok je mu Wilders čestitao na pobjedi poručivši da "još nije gotov s njim".
"Radije bih bio najveća stranka", kazao je Wilders novinarima. "No, osvojili smo mjesta. To je rezultat na koji treba biti ponosan", kazao je.
Čak i izvan parlamenta utjecaj njegove stranke na nizozemsku politiku bio je vrlo velik, dodao je Wilders.
On je kazao da ne razumije Rutteov komentar izbora u kojemu premijer kaže kako su nizozemski glasači rekli 'ne' krivoj vrsti populizma.
"Ne znam što je pod tim mislio. To implicira da ima dobrih i loših populista. Sebe ne vidim kao populistu, a on sugerira kako sam ja loš populist i neka vrsta naciste", rekao je čelnik nizozemske krajnje desnice.
Unatoč pobjedi koja je sve bliže, Rutteova VVD osvaja 10 mjesta manje nego li je osvojila na izborima iz 2012., dok Wildersova raste s 15 na 19 mjesta.
Najveći gubitnik Laburistička stranka
Ipak, ističe agencija dpa, najveći gubitnik je Rutteov koalicijski partner, Laburistička stranka (PvdA), koja je ostvarila najgori rezultat u povijesti.
Kršćanski demokrati ostvarili su značajan oporavak. Oni su, kao i laburisti, bili glavni akteri poslijeratne politike konsenzusa u Nizozemskoj, no posljednjih su godina izgubili na popularnosti.
Druga dva velika dobitnika izbora su centristička D66 i stranka Zelena ljevica.
Prema predviđanjima tri stranke su na drugom mjestu i osvajaju 19 mjesta: Wildersov PVV, kršćanski demokrati (CDA) koji su narasli za 6 mjesta, i D66, koji su narasli za sedam mjesta.
Zelena ljevica trebala bi osvojiti 16 mjesta, dok je ranije imala 12, a prati je Socijalistička stranka (SP) s 14 mjesta, jedno manje nego ranije.
Ovi rezultati projekcija su izlaznih anketa. Ipak, oni ukazuju na to da će, uz činjenicu da su sve velike stranke odbile moguću suradnju s Wildersom, biti potrebni kompleksni pregovori kako bi se sastavila vladajuća koalicija.
Rekordna izlaznost birača
Nizozemski izbori zabilježili su u srijedu rekordnu izlaznost birača u posljednjih 30 godina, koja je iznosila 81 posto, a na nekim mjestima poput grada Nijmeogena, birališta su morala naručiti dodatni izborni materijal i produžiti glasovanje kako bi ljudi imali dovoljno vremena za izborno izjašnjavanje.
Odbijanje protuislamske i protueuropske politike krajnje desnice na nizozemskim izborima donijelo je veliko olakšanje europskim čelnicima, posebice Francuskoj i Njemačkoj, u kojima krajnja desnica želi na ovogodišnjim izborima ostvariti značajan rezultat, potencijalno predstavljajući egzistencijalnu prijetnju Europskoj uniji.