Ćović osvojio 75% glasova? /

Izbori u BiH prepuni incidenata: Potukli se na biralištu, kupovali glasove, objavljivali liste...

Izborni dan u BIH protječe uz zabrinjavajuće optužbe o kupovini glasova

7.10.2018.
18:33
VOYO logo

Biračka su mjesta zatvorena! Nevladine će udruge prve neslužbene rezultate iznijeti oko 23 sata, no stranke već izlaze sa svojim projekcijama. 

Iz stožera HDZ-a, nositeljica liste za federalni parlament Jelka Miličević, za RTL je kazala kako, prema neslužbenim anketama, član HDZ-a Dragan Čović osvojio je 75% glasova za hravatskog člana Predsjedništva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo izuzetno ponosni na 30-dnevnu kampanju koji je vodio HDZ. Ispoštovali smo kampanju, hrvatsko biračko tijelo u Bosni i Hercegovini, prema našim procjenama, izašlo je u postotcima između 40 i 50 posto. Prema našim izlaznim anketama, naš član za Predsjedništvo, Dragan Ćović, dobio je 75 posto glasova", rekla je Miličević.

Izbori u BiH

Nakon duge izborne kampanje u Bosni i Hercegovini traju opći parlamentarni izbori sa skoro osam tisuća kandidata. Među 58 stranaka, 36 koalicija i 34 nezavisna kandidata odlučuje tri milijuna i 350 tisuća građana BiH. Svoje predstavnike biraju za ukupno 518 mandata, od predsjedništva BiH, do kantonalnih zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AP Images

Mala izlaznost

Na općim izborima u Bosni i Hercegovini do 15 sati u nedjelju glasalo je 37,21 posto od 3,3 milijuna upisanih birača, što je 0,60 posto više nego prije četiri godine, objavilo je kasno poslijepodne Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP).

Odaziv u Federaciji BiH bio je je 34 posto, a u Republici Srpskoj nešto veći i iznosio je 41 posto. Predsjednik SIP-a Branko Petrić kazao je na konferenciji za novinare u Sarajevu da se glasanje odvija uredno iako je na nekim biračkim mjestima bilo poteškoća. 

Stvarnost te zemlje koja je u Daytonskom mirovnom sporazumu stvorena po gotovo isključivo nacionalnom ključu - sumnja se ostat će nepromjenjena.

Izborni dan u BIH protječe uz zabrinjavajuće optužbe o kupovini glasova. Spominju se čak i tučnjave na biračkim mjestima, ali što građani misle o svojim političkim predstavnicima najbolje govori mala izlaznost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko manjih incidenata

Zabilježeno je osam manjih incidenata na biralištima pri čemu je intervenirala i policija no to nije omelo tijek glasovanja osim na jednom mjestu u Bijeljini gdje je glasanje prekinuto na sat vremena zbog izazivanja izgreda,  a nakon toga je nastavljeno. 

Petrić je potvrdio da u SIP-u imaju informacije o dugim čekanjima na nekim biralištima, ali je istaknuo da je odgovornost lokalnih biračkih odbora da svima koji čekaju u redovima osiguraju glasanje pa će u slučaju potrebe biti produljen rad biračkih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 19 sati prvi neslužbeni rezultati

Odaziv na birališta u Bosni i Hercegovini prema kraju dana sve je veća. Prema izvješću Državnog izbornog povjerenstva do 15 sati na birališta je izašlo 37 posto građana, što je porast od 0.6 posto u odnosu na prošlu godinu. 

Izlaznost u Federaciji je nešto manja, no ima općina u kojima je zabilježena izlaznost veća od 50 posto. Među njima je i općina Banovići u kojoj je izlaznost 58 posto.

Kršenja ima, no ona nisu toliko drastična da bi utjecala na izborni proces. Među takvim incidentima je slučaj objavljivanja fotografije biračkog popisa, koji je potom podijeljen na društvenim mrežama.

Službeni rezultati izbora Državno izborno povjerenstvo objavit će u ponoć, a već u 19 sati znat će se prvi neslužbeni rezultati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izborni dan u Mostaru

Izborni dan u Mostaru. Gužve na birački mjestima nisu razlog povećanog odaziva već složene izborne procedure u zemlji u kojoj se danas biraju tri razine vlasti. Zato valja pozorno pročitati birački listić i glasovati jer oni koji danas pobjede moraju promijeniti puno toga u zemlji koja je na europskom začelju po mnogim parametrima.

"Ja očekujem od ovih izbora da će prvenstveno pobijediti najbolji, onaj koji će se boriti za našu državu i koji će od ove države odraditi ono što je najbolje za budućnost, a pogotovo za mlade ljude", kazala je jedna Mostarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šarolika ponuda

Šarolika je politička ponuda na ovim izborima. Više od 7,5 tisuća kandidata i 128 političkim čimbenika bori se za vlast. Jer u BiH politika je najunosniji i najsigurnijij posao. Primjerice zastupnik u državnom parlamentu može zaraditi od 17 do čak vrtoglavnih 24 tisuće kuna. 

Građani BiH gube strpjenje. Odaziv je sve manji, ali svi očekuju promjene. I sami Mostarci koji zbog nemogućnosti dogovora političara oko izbornog zakona već deset godina nisu glasovali za lokalnu vlast. Jedina vlast u gradu je gradonačelnik.

Nedorečen izborni proces

No nisu problemi oko mostarskih lokalnih izbora jedina nedorečenost izbornog procesa. Tu je i već godinama prisutan problem oko konstitutivnosti. Poglavito Hrvata, koji neki pokušavaju zamijeniti građanskim konceptom. 

"To ne može rezultirati dakle tim ciljem kojega zapravo te političke stranke imaju, može rezultirati samo daljnjom destabilizacijom jednom kaosu u BiH kakav nadam se nitko ne želi pa čak niti sami autori tog i takvoga projekta", kazao je Zoran Krešić, politički analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BiH je kao i mnogo puta dosada ponovno na raskrižju. Kojim putem krenuti odlučit će građani dajući glas onima koji nude optimizam. Ima li ih uopće još u Bosni i Hercegovini.  

Predstavnici EU-a posjetili birališta

Diplomatski predstavnici Europske unije i Sjedinjenih Država su tijekom dana posjetili neka od birališta, a u izjavi novinarima istaknuli su da je i za Bruxelles i za Washington uz regularnost izbornog procesa podjednako važna provedba rezultata izbora i postizanje brzog dogovora koji će omogućiti uspostavu novih vlasti na svim razinama . 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef delegacije Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark rekaoje u Sarajevu da očekuje da će izborni rezultati biti poštovani te se nada što skorijem formiranju nove vlade.

"Da bi se to dogodilo bit će potreban kompromis i dogovor, ali iznad svega volja da se to postigne", kazao je Wigemark novinarima u Sarajevu nakon obilaska jednog od biračkih mjesta.

Američlka veleposlanica u BiH Maureen Cormack također je kazala da je brza uspostava nove vlasti u BiH korak kojemu se nadaju u Washingtonu.

"Jako je važno da se rezultati provedu što prije sukladno sudskim presudama", kazala je Cormack.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BiH je ovogodišnje izbore dočekala bez jasnih pravila o tome kako će se formirati Dom naroda državnog i parlamenta Federacije BiH jer nije dogovoreno kako nadomjestiti odredbe izbornog zakona koje je je Ustavni sud BiH još 2016. godine proglasio neustavnim i nevažećim.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo