Je li 'Dayton' sveto pismo? /

Izaslanik SAD-a skupa s kolegicom iz EU-a u Sarajevu. Za RTL govori o Dodiku, o rješenju i za Bošnjake i za Hrvate

"Mislim da možemo sagledati neke promjene oko ustava koje bi, prije svega, uklonile etnički prefiks kod izbora članova Predsjedništva"

26.10.2021.
18:50
VOYO logo

SAD i Europska unija odlučile su zajedničkim snagama pokušati riješiti političku krizu u Bosni i Hercegovini. 

Uz visoku delegaciju Europske unije u Sarajevo sutra stiže i posebni američki izaslanik Matthew Palmer, s kojim je razgovarao Goran Latković

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li on podržati hrvatski zahtjev za izmjenom izbornog zakona u BiH kako bi Hrvati kao konstitutivni narod bili jednako zastupljeni, Palmer je kazao:

"Ono što mi pokušavamo je raditi sa svim sudionicima ovog procesa u Bosni i Hercegovini. Izborne reforme i ciljane ustavne promjene koje prate te izborne reforme, riješit će ne samo zabrinutost bosanskohercegovačke i hrvatske zajednice, koja je izrazila da nisu jednako zastupljene u institucijama vlade, nego bi istovremeno zaključile odluke Europskog suda."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razgovarali smo o tome s predstavnicima bosanskohercegovačke, hrvatske vlade, sa SDA-om, razgovarali smo o tome sa strankama opozicije, s vladom Republike Srpske, s Miloradom Dodikom. Vjerujem da postoji put koji vodi k dogovoru", rekao je.

Kazao je i što misli o Dodiku, odnosno o njegovim postupcima, te o optužbama da je Dodik s takvim ponašanjem glavni uzrok političke nestabilnosti u BiH:

"Zabrinuti smo oko trenutnog političkog ozračja u Bosni i Hercegovini. Zabrinuti smo zbog frakcija, napetosti, nestabilnosti koja nije zanemariva, sve to zbog postupaka i retorike Milorada Dodika. Vodili smo razgovor s njim i nadamo se dogovoru oko određenih uvjeta. Nadamo se postizanju dogovora oko izbornih reformi, oko konstituirajućih reformi i oko samih promjena izbornog zakona. Sve bi to pomoglo olakšavanju tih tenzija i frakcija."

Palmer u BiH putuje s kolegicom iz EU-a Angelinom Eichhorst. Koji im je primarni cilj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sjedinjene Američke Države jako blisko surađuju s EU-om kako bismo postigli dogovor oko izbornih i konstituirajućih reformi u Bosni i Hercegovini. Naš cilj je pomoći strankama da ostvare zajedništvo, utvrde svoje različitosti, namjere, da postignu kompromis i sporazum koji bi, na kraju krajeva, pomogao BiH na njezinom europskom putu", rekao je i to.

Na kraju je natuknuo i postoji li mogućnost promjene Daytonskog sporazuma:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da možemo sagledati neke promjene oko ustava koje bi, prije svega, uklonile etnički prefiks kod izbora članova Predsjedništva. Uz to, omogućile bi novi okvirni zakon u BiH, koji bi podržavao želje bosanskohercegovačke i hrvatske zajednice, ali bi i pošteno zastupao predstavnike svih insititucija."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo