Europski izbori su tradicionalno nisko na ljestvici političkog interesa građana, pa uzbuđenja tu i ne treba očekivati. Ali predsjednički izbori, e to je već malo interesantnija politička utrka. Pogotovo kad se u nju uključi netko tko ne pripada tradicionalnim političkim strankama, a izgleda da se upravo to počelo događati.
Predsjednička utrka službeno nije ni počela, a već se zahuktala. Najveću pozornost javnosti izazvala je informacija da bi se i pjevač Miroslav Škoro mogao kandidirati za predsjednika te da u ovom trenutku uživa potporu 10 posto birača. Prema posljednjim anketama zasjeo je na treće mjesto, odmah iza Kolinde Grabar-Kitarović i Zorana Milanovića.
Osim Miroslava Škore, u našoj su anketi građani priznali da bi na mjestu predsjednika rado vidjeli pjevača Petra Grašu, za kojeg su kazali kako zna pjevati, a uveseljavao bi narod.
Potaknuti time, odlučili smo istražiti koga su do sada u svijetu, na važne političke funkcije, birali upravo ljudi i kako su se u tim ulogama snašli.
U nastavku pročitajte tko je od poznatih zamijenio karijeru u šoubiznisu s važnom političkom funkcijom. Od senatora i guvernera pa sve do predsjednika.
Odabrali smo 10 najpoznatijih primjera. Za pregled odaberite sljedeću stranicu.
Ronald Reagan
Ronald Reagan bio je američki političar, 40. predsjednik SAD-a i 33. guverner Kalifornije. Prije ulaska u politiku. Reagan je radio kao sportski komentator, filmski glumac i predsjednik američkog Ceha filmskih glumaca. Početkom šezdesetih godina prešao je iz Demokratske u Republikansku stranku i 1966. godine pobijedio na izborima za guvernera Kalifornije s konzervativnim gospodarskim i socijalnim programom. Nakon završetka Drugog svjetskog rata, Reagan je počeo sve manje snimati filmove, a sve više se baviti politikom, pri čemu su njegovi stavovi, djelomično pod utjecajem supruge Jane Wyman, postali sve više desno orijentirani.
Godine 1947. je izabran za predsjednika glumačkog sindikata SAG. Na tom je mjestu ostao do 1952. godine, a pred kraj mandata se istakao uspješnim pregovorima po pitanju honorara za glumce koji nastupaju na novom mediju televizije. Zbog toga je među svojim kolegama stekao popularnost koja će mu kasnije dosta pomoći u političkoj karijeri. Reagan je na predsjedničkim izborima 1980. godine uvjerljivo pobijedio demokratskog predsjednika Jimmyja Cartera koji se borio za svoj drugi mandat, a njegova je pobjeda pomogla i drugim kandidatima Republikanske stranke, jer je uspjela povećati broj zastupnika u Senatu za 12, čime je nakon 28 godina povratila senatsku većinu. U vrijeme stupanja na dužnost Reagan je imao 69 godina postavši time najstarijim izabranim američkim predsjednikom.
George Weah
George Weah je bivši profesionalni nogometaš, a trenutno izvršava funkciju 25. predsjednika Liberije. Prije nego što je izabran za predsjednika, Weah je političko iskustvo stekao kao senator. Tijekom nogometne karijere igrao je na poziciji napadača. Njegova karijera trajala je 18. godina, a završila je 2003. godine.
Slovi za jednog od najpoznatijih afričkih nogometaša, a osvojio je i nagrade za najboljeg igrača, uključujući nagradu FIFA-e i Zlatnu loptu. Time je postao prvi i jedini Afrikanac kojemu je to pošlo za rukom. U politiku se uključio po završetku nogometne karijere. Prvi put se kandidirao za predsjednika Libije na izborima 2005. godine, ali nije mu pošlo za rukom. Drugi put je pokušao postati potpredsjednik, ali isto neuspješno. Postupno je ušao u Senat 2014. godine. Na izborima 2017. godine izabran je za 25. predsjednika Liberije i položio je prisegu 22. siječnja 2018. godine.
Donald Trump
Donald Trump američki je poduzetnik, televizijski producent i voditelj te političar njemačko-škotskog podrijetla, koji od 20. siječnja 2017.godine obnaša dužnost 45. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Osim političke aktivnosti, predsjednik je Organizacije Trump, milijarder i televizijska ličnost. Slavu je stekao vođenjem televizijskog natjcanja "Pripravnik" na NBC-u.
Tijekom svoje uspješne poduzetničke karijere, izgradio je brojne luksuzne hotele, nebodere i golf igrališta i trgovao nekretninama na Manhattanu. Od 1996. do 2015. godine bio je vlasnik natjecanja u ljepoti, poput izbora za Miss SAD-a i Miss svemira. Svoje ime koristio je u imenima svojih proizvoda, građevina i medija. Američki časopis Forbes uvrstio ga je 2016. godine kao 324. najbogatiju osobu na svijetu sa bogatstvom od preko 4,5 milijarde dolara. U prosincu iste godine, Forbes ga je proglasio 2. najmoćnijom osobom na planetu, odmah iza Vladimira Putina i ispred Angele Merkel.
U lipnju 2015. godine službeno je predstavio svoju kandidaturu i započeo predizbornu kampanju, koju je otvorio u svom sjedištu u New Yorku. U srpnju 2016. godine službeno je potvrđen kao predsjednički kandidat Republikanske stranke na stranačkom zasjedanju u Clevelandu. Na predsjedničkim izborima održanim 9. studenoga 2016. godine u Sjedinjenim Američkim Državama pobijedio je ispred demokratske kandidatkinje Hillary Clinton te je postao 45. predsjednik SAD-a.
Joseph E. Estrada
Joseph E. Estrada je filipinski političar i bivši glumac koji je ujedno bio i 13. predsjednik Filipina, od 1998. do 2001. godine te 9. potpredsjednik Filipina od 1992. do 1998. godine. Godine 2001. postao je prvi predsjednik u Aziji koji je bio opozvan s izvršne funkcije. Bio je gradonačelnik Manile od 2013. godine.
Estrada je stekao popularnost kao filmski glumac, glumeći u glavnim ulogama u više od stotinu filmova u glumačkoj karijeri koja je trajala više od tri desetljeća. Bio je i model, a time se počeo baviti u dobi od 13 godina. Bavio se glumom kako bi stekao popularnost u politici. Za predsjednika je izabran 1998. godine. Međutim, Filipinima su se širile glasine u korupciji i opozvan je 2001. godine.
Michel Joseph Martelly
Michel Joseph Martelly, umjetničkog imena "Slatki Micky", je pjevač s Haitija i bivši političar koji je bio predsjednik od svibnja 2011. godine do veljače 2016. godine.
Martelly je bio jedan od najboljih pjevača u Haitiju, sa umjetničkim imenom "Slatki Micky". Zbog posla i iz glazbenih razloga, Martelly je često putovao na relacijama SAD-Haiti. Nakon završetka predsjedničkog mandata, Martelly se vratio svom bivšem bendu "Sweet Mickey".
Jimmy Morales
Jimmy Morales, punog imena James Ernesto Morales Cabrera, 50. je i trenutni predsjednik Gvatemale.
Bivši je glumac koji se pretežno bavio komedijama, a 2015. godine osvojio je predsjedničku fotelju. Ima čak nekoliko diploma s uglednih Sveučilišta, a proslavio se kao komičar u jednoj seriji. Službeno je promijenio ime u Jimmy Moraless 2011. godine.
Pal Schmitt
Pal Schmitt je mađarski olimpijac u mačevanju i političar koji je bio predsjednik Mađarske od 2010. do 2012. goidine. Kao mačevalac osvojio je dvije zlatne medalje na ljetnim Olimpijskim igrama.
Bio je potpredsjednik Europskog parlamenta od 2009. do 2010. godine. U Mađarskom je parlamentu odabran za predsjednika s 263 glasova ZA i 59 glasova PROTIV. Prisegu je položio u kolovozu 2010. godine. No, već je u travnju 2012. godine dao ostavku zbog kontroverzi vezanih uz njegov doktorat iz 1992. godine.
Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger je austrijsko-američki glumac, redatelj, biznismen, autor, filantrop, političar i bivši profesionalni bodybuilder. U periodu od 2003. do 2011. godine bio je 38. guverner Kalifornije.
Bodybuildingom se počeo baviti s 15 godina i osvojio je sva najprestižnija natjecanja. Schwarzenegger je stekao svjetsku slavu u Hollywoodskim filmovima. Arnold se oženio za Mariu Shriver, nećakinju 35. američkog predsjednika Johna F. Kennedyja, a rastavili su se 2011. godine kada je Schwarzenegger priznao da ima djete s drugom ženom.
Schwarzenegger je prvi put počeo obnašati guvernersku dužnost 2003. godine te je bio ponovno izabran 2006. godine. Tu je dužnost obnašao u dva mandata sve do 2011. godine i zatim se vratio glumi.
Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski je glumac, stand up komičar i showman, a od ove godine i novi predsjednik Ukrajine.
U satiričnoj televizijskoj seriji glumio je poštenog učitelja koji je postao predsjednik, a sada je glumac i u stvarnosti postao predsjednik. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski možda nema političkog iskustva ni znanja, ali mu je kampanja bila duhovita i domišljata te je uspio osvojiti više od 70 posto glasova.
Clint Eastwood
Glumac Clint Eastwood oduvijek je pokazivao zanimanje za politiku, a jednom je izjavio da se baš poput Reagana odrekao novca kako bi postao političar. U mlađim danima isticao je da je republikanac, ali to se promijenilo nakon odlaska Richarda Nixona.
Sedamdesetih godina tvrdio je da je nema političkih uvjerenja, a potkraj devedesetih izjavio je da je liberal i da se ne smatra konzervativcem. U raspravi o pobačaju zalagao se za slobodu izbora i podržavao istospolne brakove. Eastwood je znao spomenuti i da je bio liberal i fiskalni konzervativac prije nego što je to postalo popularno.
U travnju 1986. godine pobijedio je Charlotte Townsend i postao gradonačelnik Carmela, gradića u svojoj rodnoj Kaliforniji. Grad koji je brojao samo 4500 stanovnika bio je savršen za glumca koji nije pokazivao veće političke ambicije.
Mnogi su se zapitali zašto je tada 55-godišnji Eastwood, koji je već 30 godina bio u filmskoj industriji, želio postati gradonačelnik maloga grada.