NA RUBU RATA / Iran rakete ispalio promišljeno: 'Amerikanci su doživjeli veliki poremećaj prometa'

Nikoga nisu ubili, ali analitičari sada kažu da očito to nisu ni planirali - nego samo pokazuju što sve mogu

8.1.2020.
22:23
VOYO logo

Amerika i Iran na rubu su rata, odnos između dvije zemlje najgori je u posljednjih 40 godina. Iranci su ispalili 15 balističkih raketa na američke vojne baze u Iraku, kako bi se Amerikancima osvetili za ubojstvo svog najmoćnijeg generala, Sulejmanija.

Nikoga nisu ubili, ali analitičari sada kažu da očito to nisu ni planirali - nego samo pokazuju što sve mogu. Donald Trump je odmah odgovorio, Iranu je nametnuo nove sankcije i tako nastavio ekonomski rat, koji je počeo nakon povlačenja iz nuklearnog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran je odgovorio, i to s 22 ispaljene rakete na američke vojne baze u Iraku, samo nekoliko sati nakon što je pokopan generalSulejmani. Irance, čini se, ljutnja i ogorčenost nije prošla. Zazivajući Alaha, oštre prijetnje ne prestaju. 

"Sinoć smo im opalili pljusku. Ali za pravu osvetu, ovi vojni potezi nisu dovoljni. Iznimno je važno da se korumpiranojameričkoj prisutnosti u ovoj regiji stane na kraj", izjavio je Ajatolah Ali Khamenei, vrhovni vođa Irana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naše sjajne američke vojne snage su spremne na sve. Iran se, čini se, povukao i to je dobra stvar za sve strane uključene u sukob, ali i za cijeli svijet. Sjedinjene Američke Države će odmah nametnuti dodatne gospodarske sankcije iranskom režimu", odgovorio je američki predsjednik Donald Trump.

Iran drži jedne od najvećih zaliha nafte na svijetu. Kao i njegovi susjedi, Saudijska Arabija, najveći saveznici SAD-a u regiji. S Izraelom su neprestano u stanju neproglašenog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Irak pak s druge strane trpi građanske, odnosne vjerske sukobe godinama. Šiiti i suniti- dvije sukobljene muslimanske struje unose nestabilnost u regiju. Pa ne čudi da je upravo djelovanjem šijitskih skupina, podržanih od Irana, Irak postao poprište vojnih obračuna. Dvije pogođene američke baze tek su dio američkog kontingenta - diljem zemlje raspoređeno ih je 12 baza s 5500 vojnika koji su za sada skupa s hrvatskim vojnicima u NATO misiji privremeno premješteni u Kuvajt. Trenutni omjer snaga ide u prilog Iranu koji je polako kroz godine na svoju stranu povukao veći broj zemalja Bliskog istoka.

Iračanima je dosta svega, i Amerike i Irana

"Zahtijevamo od iranske vlade i Sjedinjenih Američkih Država da osiguraju materijalnu i moralnu kompenzaciju iračkom narodu za svaku ispaljenu raketu koja je pala i ozlijedila ljude", naglasio je Hamed Al-Shamari, prosvjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko će novih raketa biti ispaljeno ne možemo znati, ali znamo da su mjere opreza već na snazi.

"Još noćas, nekoliko sati nakon iranskog napada, za američke transportne kompanije , bio je zatvoren promet i na prostoru Iraka i Irana, čitavog Perzijskog zaljeva. To je veliki poremećaj prometa koji bi se bez problema mogao nastaviti", komentirao je IgorTabak, vojni analitičar portala Obris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je sve moguće, Donald Trump pozvao je NATO da situaciju shvatiozbiljno, svijet se još nije dogovorio kako reagirati, a Iran je već najavio da su spremili 13 scenarija osvete Amerikancima, ostaje pitanje, hoće li SAD prisiliti da neke od njih i ostvare.

Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo