Organizacije koje se bore protiv krijumčarenja ljudi kažu kako je globalna dostupnost jeftinog i brzog interneta i mobitela potaknula porast zloupotrebe djece na internetu, što uključuje i uživo prenošenje zlostavljanja djece i prodaju radi seksualnih odnosa.
Iako su djevojčice žrtve u dvije trećine slučajeva, zadnje istraživanje pokazuje da fotografije i videosnimke s dječacima, među kojima su neki vrlo mali, često sadrže teže oblike zlostavljanja poput sadizma i drugih oblika seksualnog zlostavljanja.
Zaključci su temeljeni na analizi baze podataka od više od milijun fotografija i videosnimaka kategoriziranih kao zlostavljajućih iz čitavog svijeta koje je prikupio Interpol, međunarodna policijska agencija.
"To pokazuje koliko ne znamo i koliko još treba istraživati", kaže Damian Kean iz organizacije ECPAT International sa sjedištem u Bangkoku koja se bori protiv seksualnog iskorištavanja djece. Ta je organizacija u surađivala u istraživanju s Interpolom. Kean kaže kako rezultati analize pokazuju da zemlje moraju preispitati svoje napore da bi se obračunale s kriminalom i osigurale pomoć djevojčicama i dječacima.
"Moguće da pravosuđa to ne prepoznaju i ne daju prioritet jer im to nije poznato", kazao je za fondaciju Reuters u srijedu. "To je nešto što moramo dodatno istražiti".
Baza podataka Interpola identificirala je više od 12.000 žrtava od uspostave 2009. a vlasti ulažu napore da identificiraju i druge. Od onih koji nisu identificirani više od 60 posto su vrlo mala djeca, uključujući bebe i djecu do dvije godine a jedna trećina su dječaci, prema istraživanju koje je objavljeno u utorak.
Interpol i ECPAT kažu kako je identifikacija žrtava ključ potrage za počiniteljima zbog toga što materijal o zlostavljanju često snimaju oni koji su bliski djeci poput nastavnika ili skrbnika.
"Govorimo o vrlo maloj djeci, bebama od tek nekoliko mjeseci koje su izložene ekstremnom seksualnom zlostavljanju", kaže voditelj Interpolova odjela za zločine protiv djece Bjorn Sellstrom.