Inteligentno rješenje iz Švedske za boj protiv krize

Posljednja događanja u eurozoni ne brinu Švedsku, koja ne strepi o mogućim daljim potresima u bankarskom sustavu, i to zahvaljujući 'gruboj ljubavi' prema bankama.

11.11.2011.
11:30
VOYO logo

Naime, švedski premijer Fredrik Reinfeldt (46) u intervjuu za Bloomberg je objasnio kako je Švedska, kad je on došao na vlast 2006. godine, imala otprilike jednak omjer udjela duga u BDP-u kao i Ujedinjeno Kraljevstvo. U četiri godine Šveđani su smanjili omjer udjela duga u BDP-u ispod 40 posto BDP-a, dok su ga Britanci udvostručili.

Reinfeldt je ispričao da im je to uspjelo zbog načina na koji su se ponijeli prema bankama tijekom krize 90-ih, a koji je opisao frazom "gruba ljubav". Objasnio je da su Šveđani u vrijeme financijske krize povećali transparentnost bankarskog sustava, a uveli su i nove naknade koje moraju plaćati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći porezi, ali i jednaki prihodi

Inače, Reinfeldt predviđa da će proračun zemlje ove godine biti u plusu, a MMF procjenuje da će im rast BDP-a iznositi 4,4 posto ove godine, dok će u 2012. iznositi 3,8 posto. Zanimljiv je podatak i da nakon četiri 'runde' rezanja poreza Švedska ima drugi najveći porez na dohodak na svijetu, no i najveću razinu jednakosti prihoda, što održava stabilni rast.

"U dobrom društvu ne postoje velike razlike. Ukoliko želite izgraditi povjerenje među ljudima, a mislim da treba biti tako, onda ne možete dozvoliti da se udaljuju jedni od drugih", zaključio je Reinfeldt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da je Umjerena stranka pod vodstvom konzervativca Reinfeldta 2010. godine osvojila drugi mandat na parlamentarnim izborima, nakon dugogodišnje vladavine socijalista. Analitičari naime drže da se ta stranka pomakla prema centru i preuzela socijaldemokratske teme do te mjere da je samu sebe opisivala kao 'jedinu radničku stranku' u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo