Dobitnik nagrade Saharov /

Ilham Tothi u kineskom je koncentracijskom logoru od 2013. - obitelj ne zna ni je li još živ

Image
Foto: Europarl.europa.eu

U Europskom je parlamentu danas dodijeljena nagrada Saharov za slobodu misli.

18.12.2019.
20:00
Europarl.europa.eu
VOYO logo

Nagradom 'Saharov' za slobodu misli nagrađen je Ilham Tothi, borac za prava kineske muslimanske Ujgur manjine koji se od 2013. godine nalazi u koncentracijskom kampu.

Naime, kineska je vlada Tothija proglasila separatistom, ekstremistom i teroristom koji poziva na nasilje. Potom je Tothi zatočen u jedan od takozvanih „obrazovnih kampova za borbu protiv terorizma“, kako vlada službeno naziva svoje koncentracijske kampove, a tamo bi potencijalno mogao provesti ostatak života. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineska vlada godinama potajno gradi koncentracijske logore kroz koje želi iskorijeniti ujgursku manjinu u Kini, njihov etnički identitet i religijska uvjerenja. Samo od travnja 2017. godine više od milijun Ujgura zatvoreno je u kampove.

Nagrada Saharov dodjeljuje se od 1988., a osnovana je u čast ruskom fizičaru i disidentu Andreju Saharovu. Ilham je odabran za dobitnika nagrade 2019. u konkurenciji Claudelice Silve dos Santos, brazilske borkinje protiv ilegalnih drvosječa i proizvođača ugljena; Marielle Franco, biseksualne crnkinje rođene u faveli koja je ubijena zbog borbe za prava manjina; poglavice Raonija Metuktirea, simbola borbe protiv krčenja šuma u Amazoniji; i grupe The Restorers, odnosno pet studentica iz Kenije koje su kreirale aplikaciju kojom se pomaže svim žrtvama ženskog obrezivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski pokušaj sprječavanja dodjele 

Kineske su vlasti pokušavale spriječiti parlamentarce da izglasuju Tothija za pobjednika. Slali su osobna pisma svakom od članova Parlamenta, pokrenuli su kampanju kako bi se o toj temi što manje govorilo. Ipak, Sakharov nagradom je povećana svijest o problemima u Xinjijangu, ali to je tek prvi korak u rješavanju problema.

Nagradu je u Strasbourgu za vrijeme plenarne sjednice Parlamenta preuzela Jewher Ilham, Tothijeva kći, i sama aktivistica za ljudska prava. Svog oca je opisala kao jednostavnog čovjeka, intelektualca, čije su jedino oružje bile „olovka, papir i njegove riječi“. Tothi je prepoznat kao istaknuti zagovarač prava muslimana koji je radio na poticanju dijaloga i ublažavanju sukoba između Kineza svih pripadnika Ujghur zajednice.

Image
Foto: Europarl.europa.eu


„Moj otac je hrabar, snažan i nesebičan. Uvijek me upozoravao da bi zbog svog aktivizma mogao završiti u zatvoru, ali govorio mi je da ne smijem odustati i da se trebam boriti za pravdu. Vjerujem da nije izgubio nadu, iako bi mogao biti u zatvoru zauvijek“ – kazala je Jewher. 

Ilham Tothi je koristio svoje pravo govora – pravo koje je fundamentalno u zapadnim zemljama, ali ekskluzivno u Kini. Pripadnici ove manjine su otvarali vrtiće sa službenim ujgurskim jezikom, skladali ili samo pjevali pjesme na ujgurskom, zbog čega su završili logorima pod optužbama za separatizam.

Trenutno je  evidentirano 320 boraca za ljudska prava koji se smatraju „prijetnjom državi“ u čak 27 zemalja“ - naglasila je Heidi Huatala, potpredsjednica Europskog parlamenta, čime je ukazala na globalni značaj ove nagrade. Opisala je ovu nagradu kao sredstvo za stavljanje međunarodne pažnje na kršenje ljudskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Europarl.europa.eu

Tijekom same dodjele nagrade, u pozdravnom je govoru predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli zatražio od kineske vlade bezuvjetno i instantno oslobođenje Ilhama Tothija. Pozvao je kineske vlasti da ovaj zahtjev shvate ozbiljno, ali i naglasio potrebu za većim fokusom medija i javnosti članica EU na stanje u udaljenim, manje razvijenim dijelovima svijeta.

Jewher Ilham je svog oca posljednji put vidjela 2013. godine na aerodromu kada su zajedno pokušavali otići u SAD gdje je Tothi trebao gostovati na jednom sveučilištu. Kineske su vlasti pustile, tada osamnaestogodišnjakinju, da ode, a njenog oca su priveli. 

Zadnji put sam vidjela oca prije 6 godina. Ja mrzim politiku. Mrzim to što sam prisiljena svaki tjedan putovati kako bi se borila za prava svog naroda. Tek sam nedavno diplomirala, i sve što želim je život jedne normalne mlade osobe koja se može slobodno družiti sa svojim prijateljima. Nedostaje mi miran i jednostavan život, ali kineska mi je vlada uzela taj izbor. Nadam se da će mi se želja jednog dana ispuniti, a do tada ću ustrajati u svom naumu da oslobodim oca“ – zaključila je Jewher.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo