tajna je u zakladama /

Iako mu se bliži politički kraj, Orban odlučio na perfidan način sebi i dalje osigurati apsolutnu moć u Mađarskoj. Stvorit će ‘paralelnu državu’

Image
Foto: Shutterstock

Svaka buduća vlada u Mađarskoj bit će prisiljena dijeliti vlast s "paralelnom vladom, sakrivenom kroz upravu, kojom će upravljati Viktor Orban"

3.5.2021.
14:30
Shutterstock
VOYO logo

Mađarski premijer Viktor Orban je trenutno među najlukavijim političarima u Europi. Kako bi ostao na vlasti već je učinio mnogo toga, od promjena u medijima pa do novog izbornog zakona koji pogoduje njegovoj stranci Fidesz.

Međutim, on mora uvidjeti da se političko raspoloženje u Mađarskoj polako mijenja i da bi potencijalno mogao izgubiti izbore. Mađari su već umorni od Orbana, a sve više im smetaju i samoljublje i korupcija Orbanove obitelji, prijatelja i stranačkih sljedbenika, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OBRAĆANJE NACIJI /

Orban: 'Danas znamo da je Mađarska budućnost Europe'

Image
OBRAĆANJE NACIJI /

Orban: 'Danas znamo da je Mađarska budućnost Europe'

"Upravne zaklade od javnog značaja"

Izbori su sljedećeg proljeća i ako se oporba uspije održati zajedno, Orbanov Fidesz bi mogao izgubi vlast.

Zato se Orban pobrinuo da, čak i ako izgube vlast, on i njegova stranka još dugo neće izgubiti moć u Mađarskoj. Čitava ideja još jedva da ima ikakve s demokratskim sustavom  u današnjoj Mađarskoj, ali zapravo bi se mogla učiniti simpatičnom zagovornicima neoliberalne ideje o "što manjem miješanju države", kakvih ima mnogo i u Bruxellesu i u međunarodnim, osobito financijskim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer Orban je već počeo stvarati pravu "paralelnu državu" u kojoj više ne bi državni organi, nego "neovisne" zaklade raspolagale i imovinom i politikom institucija kojima su na čelu. Takav način organizacije pogoduje predsjednikiu u slučaju odlaska s vlasti.

Osnova tog plana ima naziv: "Javne zadaće uspostavljenih upravnih zaklada od javnog značaja." Ovog utorka je parlament u Budimpešti s dvotrećinskom većinom prihvatio zakon o osnivanju te nove institucije i formiranje prve 32 zaklade te vrste.

Većina njih će imati pod sobom državna sveučilišta i time će se praktički čitav mađarski visokoškolski sustav prebaciti u okrilje zaklada, uključujući i pripadajuće institucije kao što su sveučilišne klinike.

Manji, ali bitniji dio tih zaklada su općeg karaktera i zadužene su za gotovo sve zadaće koje ima država: od obrazovanja, obitelji, umjetnosti, mladih i sporta pa do medija, zaštite okoliša, poljoprivrede, znanosti itd. Sve do održavanja međunarodnih odnosa i podrške mađarskoj manjini u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklade bi djelovale samostalno

Kako objašnjava bivši mađarski liberalni zastupnik Andras Schiffer, na taj način će svaka buduća vlada u Mađarskoj biti prisiljena dijeliti vlast i moć s "paralelnom vladom, sakrivenom kroz upravu, kojom će upravljati Viktor Orban".

Zaklade će biti opremljene budžetom od nekoliko milijardi: osim sveučilišta i njihovih posjeda, zaklade preuzimaju i njihove nekretnine svih vrsta, od zgrada pa do dvoraca, parkova i šuma. Isto tako kako bi bile i likvidne, država im prepušta i udio u državnim kompanijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zakonu, te zaklade bi djelovale samostalno i ne podliježu nikakvom državnom nadzoru. Teoretski, smiju izdavati novac samo za predviđenu namjenu, ali kako ih nitko neće smjeti nadzirati, mogu zapravo činiti što ih je volja. Već prošlog prosinca je donesen zakon prema kojem je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu kako bi se tim zakladama promijenili ovlasti i način funkcioniranja. 

Na čelu tih zaklada će biti kuratori i ovo je ključni trenutak za Orbanov kabinet da zauvijek zadrži nadzor nad javnim životom Mađarske: jer samo kod osnutka zaklade će kuratore imenovati vlada - na neodređeno vrijeme, a onda će oni sami imati pravo imenovati svoje nasljednike. Zato ne čudi to što su kuratori koji su već sad poznati redom Orbanovi ministri, državni tajnici i mnogi dobri prijatelji mađarskog premijera.

Oporba dolaskom na vlast najavljuje reformu 

Vlada objašnjava kako su te zaklade budućnost i kako se državni utjecaj u 21. stoljeću mora drugačije promisliti. Upravo je to ono što neoliberali neprestance ponavljaju: javne zadaće se moraju provoditi učinkovitije nego što ih provode državna tijela.

No mađarska oporba za tu "reformu" ima drugih naziva: ona smatra to "pljačkaškom privatizacijom" i "krađom". "Najodlučnije osuđujemo to što se ovaj režim želi proširiti i prenosi javni imutak i prihod od poreza u privatne ruke sljedbenika Fidesza", piše Udružena oporba u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska oporba je već obećala kako će, ako pobjedi na izborima, imutak koji je predan tim zakladama opet vratiti državi i čitavom društvu. Međutim, to formalno neće biti lako i zapravo će zahtijevati "revoluciju pravne države": "Jedinu mogućnost ja vidim u pozivanju na članak C, stavka 2. mađarskog Ustava." Taj članak se odnosi na zabranu formiranja diktature i samovoljne vladavine i određuje kako je "svatko ovlašten i obvezan pravnim sredstvima onemogućiti takva nastojanja".

gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo