Najiščekivaniji summit / I Trump stigao u Singapur! Stručnjaci ističu: 'Kim je puno spremniji, on će biti pametan pregovarač'

Image
Foto: AP/Vijesti.hr

Summit Trumpa i Kima održat će se u utorak ujutro u hotelu Capella.

10.6.2018.
16:32
AP/Vijesti.hr
VOYO logo

Američki predsjednik Donald Trump stigao je u nedjelju navečer u Singapur prije povijesnoga sastanka sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong Unom. 

Predsjednički zrakoplov Air Force One sletio je u singapursku zračnu luku Changi oko 20.30 po mjesnom vremenu, nekoliko sati nakon dolaska Kim Jong Una. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik stigao je Kanade gdje je sudjelovao na sastanku čelnika skupine sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G7). Prije odlaska iz Kanade Trump je u subotu ponovno izrazio optimizam u pogledu summita u Singapuru. 

"Imam dojam da Kim Jong Un želi učiniti nešto uistinu značajno za svoj narod. Sada za to ima priliku", kazao je, dodavši da je riječ o jedinstvenoj prigodi koja se više nikada neće ukazati. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Summit Trumpa i Kima održat će se u utorak ujutro u hotelu Capella. Bit će to prvi susret jednoga sjevernokorejskog vođe s aktualnim američkim predsjednikom.

>> VIDEO Macron čvrstim stiskom uzvratio Trumpu za rukovanje od 29 sekundi 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U bilo kakvom sporazumu Trumpa i Kima obojica će tvrditi da su pobjednici

Američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un pripremaju za svoj povijesni summit u utorak, a analitičari kažu da će obje strane vjerojatno tvrditi da su pobijedile bez obzira na to što se dogodi iza zatvorenih vrata u Singapuru.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što znači "pobjeda", međutim, moglo bi biti pitanje kuta gledanja. 

Trump već dugo zahtijeva "potpuno, provjerljivo i nepovratno" ukidanje sjevernokorejskog nuklearnog programa prije postizanja bilo kakvog sporazuma s Kimom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, uoči prošlomjesečnog susreta s južnokorejskim predsjednikom Moonom Jae Inom u Bijeloj kući, Trump je naslutio popustljivost po tom pitanju kazavši da bi "svakako bilo bolje kada bi se (ukidanje nuklearnog programa dogodilo) u jednom koraku".

Vjerojatnije je, tvrde analitičari, kako bi dvije strane mogle dogovoriti postupnu denuklearizaciju Sjeverne Koreje i moratorij na nuklearne i raketne pokuse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi omogućilo i Trumpu i Kimu da nakon sastanka ustvrde da su unaprijedili interese svojih zemalja kako to nikome prije njih nije uspjelo, smatraju analitičari.

"Za Sjevernu Koreju denuklearizacija je proces... polagano ukidanje nuklearnog programa u dužem razdoblju", rekao je singapuski analitičar Bhubhindar Singh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpuna denuklearizacija u interesu je Sjedinjenih Država, Kine, Japana, Južne Koreje i Rusije, ali nije u interesu Sjeverne Koreje, dodao je Singh.

Pjongjang neće pristati na brzo razoružanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zamjenu za odustajanje od već i samo jednog dijela svog nuklearnog programa, Sjeverna Koreja će gotovo sigurno tražiti sigurnosna jamstva da promjena režima nije na dnevnom redu, navodi Singh.

Pjongjang bi također mogao pristati, u dobroj vjeri, razmontirati svoje interkontinentalne balističke rakete, uključujući Hwasong-14 i Hwasong-15 koji su testirane krajem prošle godine, rekao je analitičar Graham Ong-Webb. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možemo očekivati da (Sjeverna Koreja) neće pristati na potpuno nuklearno razoružavanje, barem ne u kratkom razdoblju", kazao je Graham.

"Realističniji je scenarij da će Sjeverna Koreja nakon summita organizirati niz sastanaka na kojima će otezati i poduzimati parcijalne mjere u ukidanju (nuklearnog programa), poput onog koji smo vidjeli prošli mjesec na poligonu za nuklearna testiranja Pungje-ri", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Graham je rekao da su ondje ulazi u tunele zatvoreni, ali se lako mogu ponovno otvoriti.

Prije 'showtime' nego sporazum

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičarka Kim Duyeon kazala je da bi Trump mogao pokušati šarmirati Kima na sastanku, ne žureći se da postigne bilo kakav sporazum.

"Ako Trump i Kim ne budu mogli postići sporazum 12. lipnja, dobar bi ishod mogao biti dogovor da će se ponovno sastati i tako zadržati pozitivno ozračje", istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zasad se čini da su i Trump i Kim zainteresiraniji za dobru predstavu nego za sporazum koji bi riješio njihove brige", dodala je ona.

Međutim, Trump je izložen velikim pritiscima. "Trump je već prekršio sve norme konvencionalne diplomacije... i ne trebamo očekivati da će se pretvoriti u tipičnog vodećeg pregovarača za postizanje nuklearnog sporazuma", kazala je analitičarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kim Jong Un je puno spremniji za ovaj  summit od Trumpa. On će biti pametan pregovarač i nastojat će ostvariti svoje maksimalističke zahtjeve a istodobno zadržati nuklearno oružje što je duže moguće", dodala je.

Za sjevernokorejskog čelnika je susret oči u oči s američkim predsjednikom pobjeda sama po sebi, podvig koji nijednom sjevernokorejskom vođi dosad nije uspio. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kimov trenutak slave moglo bi biti već samo "ravnopravno rukovanje s čelnikom najmoćnije zemlje svijeta", rekao je Hoo Chiew-Ping, stručnjak za Sjevernu Koreju na Malezijskom nacionalnom sveučilištu.

Međutim, Hoo se slaže da će vjerojatni ishod summita biti sporazum u kojem će obje strane ustvrditi da su odnijele pobjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kimova igra mačke i miša na putu do Singapura

Sjevernokorejske sposobnosti u odvlačenju pažnje i igri skrivača pokazale su se u punoj snazi u nedjelju u Singapuru, kamo je čelnik njihove države Kim Jong Un doputovao na summit s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri su zrakoplova danas u kratkom roku poletjela prema Singapuru iz Pjongjanga, iz zračne luke u kojoj toliko posla obično nema cijeli dan. 

Jedan od njih bio je zastarjeli sovjetski Iljušin-62, Kimov osobni zrakoplov službeno poznat kao "Chammae-1" (jastreb-1, po korejskoj nacionalnoj ptici) ili kako ga zapadnjaci posprdno zovu - "Air Force Un".

Zadnjih se dana pisalo kako je Singapur određen za mjesto summita između ostaloga i zato jer je grad u dometu vremešne letjelice s jednim rezervoarom goriva.

Ali Kim nije bio u njemu. Doletio je nemjerljivo pouzdanijim Boeingom 747 Air Chine. Po portalu za praćenje letova Flightradar24, zrakoplov je poletio koristeći se standardnim kodom leta, CA122, kakve imaju zrakoplovi na redovnoj liniji od Pjongjanga do Pekinga. 

Usred leta, prilikom skretanja na jug, taj je kod promijenjen u CA061. 

Kima su potom od zračne luke do hotela prevezli u konvoju s 20 vozila. Stotine Singapuraca natiskale su se uz ulice kako bi ga fotografirali. Nije im to uspjelo jer su vozila imala zatamnjena stakla, što inače u Singapuru nije dopušteno čak niti njihovu premijeru.

Gomila novinara i fotoreportera Kima je namjeravala dočekati ispred hotela Regis gdje će odsjesti. Prilaz hotelu bio je, međutim, ograđen i prekriven, a preko noći se ispred zdanja povećala i količina raslinja što zaklanja pogled u lobi. 

Osim tri službene fotografije koje je objavila singapurska vlada, Kima u prvim satima boravka u Singapuru nije vidio nitko. 

Pretpostavlja se da će Kim odsjesti u 335 'kvadrata' prostranom i raskošno uređenom predsjedničkom apartmanu na 20. katu hotela čije zidove krase Chagalove slike.

Cijenu apartmana hotel ne navodi na svojim stranicama, ali slični apartmani u New Yorku, primjerice, koštaju 35.000 dolara po noćenju.

Tko će platiti račun, još se ne zna. Sjevernokorejci imaju povijest uspješnih pokušaja da njihove račune plaćaju drugi.

Južna Koreja je tako podmirila njihove troškove na Zimskim olimpijskim igrama u Pjeongčangu. 

Glasnogovornik južnokorejske vlade kazao je da se takav potez i ovaj put zasad ne razmatra, a Amerikanci kažu da im to ne pada na pamet. 

Singapurski premijer Lee Hsien Loong rekao je u nedjelju da njegova vlada troši oko 20 milijuna dolara za organizaciju summitu, od čega je otprilike pola na sigurnost.

"To je cijena koju smo spremni platiti. To je naš doprinos međunarodnoj zajednici", rekao je premijer. 

Sjevernokorejski hotelski račun nije spomenuo.

Kada bi Kim pristao dopustiti nuklearnim znanstvenicima i inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da posjete nuklearna postrojenja u Jongbjonu, nastavio je Hoo, to bi za Trumpa bio najbolji sporazum.

Kako bi to ostvario, Trump bi trebao pristati na velike ustupke, a ne zna se koliko je to voljan učiniti. 

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo