Prof. dr. sc. Luka Čičin-Šain koji se bavi istraživanjem koronavirusa u sklopu Centra za infektološka istraživanja Helmholtz u Njemačkoj je rekao: "Mislim da je jasno da mjere ostaju na snazi, ali da je vlada odustala od petodnevnog mirovanja cjelokupnog društva, jer nije bilo moguće pravno definirati radi li se o praznicima ili o nekoj drugoj formi. Je li zatvaranje dobrovoljno ili obavezno? Koga zahvaćaju obveze, a tko i dalje mora pružati esencijalne servise (bolnice, policija, ili i neki dućani s neophodnim namirnicama)? A ako da, onda koji dućani?). Uz toliko nejasnoća, nije ni čudno da su se povukli, a svakako je za pozdraviti da se kancelarka ispričala", kazao je Čičin Šain za Večernji list.
"U Njemačkoj je tendencija da se društvo postepeno otvaralo proteklih tjedana, a virusne brojke su lagano rasle već nekoliko tjedana. S jedne strane vlada osjeća pritisak glasne manjine koja razmišlja kratkoročno i želi maknuti mjere pa kud puklo da puklo, s druge strane bolnički odjeli se pune i zdravstveni sustav je pod sve većim opterećenjem", tvrdi Čičin-Šain.
Njemačka kancelarka razmišlja na duge staze i upravo zbog toga zaziva uvođenje lockdowna dok broj oboljelih ne padne. Ipak, Merkel mora dobiti podršku većine premijera saveznih država u toj odluci.
"Mnogi među njima su za otvaranje privrede bez odgađanja koje pravdaju stavom da uz pojačano antigensko testiranje možemo držati situaciju pod kontrolom. Da su u krivu, vidjeli smo razvojem situacije u proteklih nekoliko tjedana, ali to oni još nisu uvidjeli", kaže hrvatski znanstvenik koji prebiva u Njemačkoj.
Čičin-Šain smatra kako je kompromis u tom slučaju nastavak nekakvog srednjeg puta. S druge strane, sve je veće nezadovoljstvo njemačkih građana strogim mjerama, a vrtoglavi pad popularnosti bilježi Merkeličina Kršćansko-demokratska unija (CDU) uoči izbora predviđenih za rujan.