Dok se god ne zna što se privedenima službeno stavlja na teret ne može se ni razmišljati o ustupku kaznenog postupka. Za što će ponaosob pritvoreni Hrvati biti optuženi odlučit će Justice Council - tročlano vijeće sudaca koje se sastaje 10 dana nakon što nalaz istrage bude gotov. U tom periodu, odvjetnici Hrvata moraju odgovoriti na optužbe koje im se stavljaju na teret. Vijeće će, potom, donijeti odluku - ostaju li predložene inkriminacije ili ne, te tko ide na suđenje.
Teoretski se kazneni postupak iz jedne zemlje može prebaciti u drugu. No, ustupanje kaznenog postupka je u ovom slučaju nerealno zato što je praksa takva da bi Grčka morala zatražiti Hrvatsku da ga preuzme. To se, inače, radi u slučajevima kada su svjedoci, oštećenici i počinitelji u drugoj zemlji.
Dok god Vijeće (Justice Concil) ne odluči što se svakom uhićenom pojedinačno stavlja na teret, Hrvatskoj su vezane ruke. Dotad, Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova čini sve da osigura konzularnu pomoć i sigurnost, a fokus im je i na komunikaciji s roditeljima - što uključuje i dostavljanje telefonskih kartica kako bi mogli komunicirati.
Uhićeni Hrvati raspoređeni su u 21 zatvor.
Pitanje je i može li Hrvatska iskoristiti argument sumnje u pravično suđenje. Kako su pojasnili pravni stručnjaci, s tim bi se agrumentom moglo ići da se radi o državi trećeg svijeta ili državi koja nije članica Unije. Ovako, i Grčka i Hrvatska imaju pravosuđe usklađeno s regulativom EU.
POGLEDAJTE VIDEO: 'I žrtva i osumnjičeni i svi dokazi su u Grčkoj. Malo je za vjerovati da će se kazneni postupak prebaciti u Hrvatsku'