Već danima u kampovima na sirijsko-turskoj granici deseci tisuća izbjeglica traže spas od rata i izlaz iz zemlje.
Pomoć je sada možda nešto bliže, jer predstavnici svjetskih sila u Muenchenu su dogovorili primirje u idućih tjedan dana i bržu dostavu humanitarne pomoći. U nekim dijelovima zemlje čekaju je već više od godinu dana.
"Radna skupina sastat će se sutra u Ženevi i osigurati sa svih strana pristup humanitarne pomoći onima kojima je potrebna. Sada imamo riječi na papiru, u idućim danima želimo vidjeti pomake na terenu", rekao je John Kerry, američki državni tajnik.
Dogovor o prekidu sukoba ne odnosi se na nastavak borbe protiv džihadista Islamske države i fronte al Nusra. Oko vojnih akcija očekuje se bolja suradnja svih strana.
"Htio bih naglasiti da, prvi put u našem radu, dokument koji smo danas usvojili određuje potrebu za suradnjom i koordinacijom ne samo na političkim i humanitarnim pitanjima, nego i u vojnoj dimenziji", kazao je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova.
Objava dogovora stiže baš dok snage sirijskog režima, uz potporu ruskih zračnih udara, napreduju na području grada Alepa. Oporba želi da se i to zaustavi.
Predsjednik Bašar al-Asad još se nije oglasio. Alep je, kao i mnogi drugi gradovi, pretvoren u ruševine. Više od četvrt milijuna poginulih i čak 11 milijuna raseljenih rezultat su rata koji bijesni već gotovo pet godina.