Nekad su taj otok zvali krajem svijeta, a za Roberta PljuščecaSocotra je to i postala kada je sredinom ožujka obaviješten da su granice zatvorene i da je pitanje kad će se moći vratiti kući.
''Sada su se pojavili prvi službeni slučajevi korone u Jemenu i
pitanje je kad će zaraza stići na otok. Trenutno me ta situacija
manje zabrinjava od ovog što se sad ovdje događa a to je sukob
frakcija Sjevernog i Južnog Jemena. Znači, napetost raste,
vrijeme je za nas da odavde definitivno odemo'', kaže
Pljuščec.
Na Socotru je stigao s kolegama: Poljakom i dvojicom
Talijana kao dio tima ribolovnih vodiča koji istražuju
najekstremnija i najegzotičnija mjesta na Zemlji. Povratak im je
sada svima upitan. Pljuščec kaže: ''Dodatno komplicira
situaciju i to što će uskoro krenuti jak monsunski vjetar koji će
blokirati sav pomorski promet prema otoku. Tada ćemo biti osuđeni
na avion, a to, tko zna kad će se dogoditi, što znači da ćemo
definitivno ostati neko dulje vrijeme na otoku - a to nam nije
opcija''.
Sigurnost ne ulijevaju ni mušićave odluke lokalnih vlasti, nedovoljno iskusnih u borbi s epidemijom. Kako je Socotra nekoliko stotina kilometara (350 km) udaljena od najbližeg kopna - Somalije i Jemena kojem službeno pripada, a u kojem bjesni građanski rat - prodor virusa na otok s 50.000 stanovnika bio bi poguban.
Topi se i ušteđevina
''Prije neka tri tjedna pojavio se slučaj korone u Jemenu i tada je guverner Socotre odlučio spaliti brod pun kata koji je stigao iz Jemena, a kat je lokalna droga kojom se drogiraju apsolutno svi. Znači, mladi, stari, policajci, vojnici... No samo dva dana kasnije pustio je brod pun radnika koji su ovamo došli raditi i zidati i njih su normalno pustili na otok tako da je tu dosta nelogičnosti'', kaže Pljuščec.
Svjesno je svih okolnosti i hrvatsko veleposlanstvo u Egiptu koje mu se samo javilo i koje surađuje s veleposlanstvima Poljske, Italije, ali i tamošnjeg predstavništva Europske unije kako bi cijeli tim sigurno vratili u Europu. ''Mi pratimo što se događa i javljamo mu kako bi on znao kamo treba doći, ali na žalost mi ne možemo pružiti neku konkretnu pomoć u pronalasku transporta od Socotre do kopna, osim ako ne bude nešto u režiji neke od međunarodnih udruga ili neke od zemalja Europske unije'', kazao je Tomislav Bošnjak, veleposlanik Republike Hrvatske u Kairu.
Kako posla na Socotri više nema, topi se i ušteđevina. Srećom svi su vrsni ribolovci, a taj dio Indijskog oceana bogat je ribom i to kapitalcima kakvi se ne vide često.
''Ovdje je sve puno unikatnih endemskih vrsta, Zbog toga što je to komad zemlje koji je davno odvojen od kontinenta, jako je puno bilja koje izgleda kao da je s drugog planeta, poput drveća blood dragon tree koje podsjeća malo na afrički baobab, ali se ipak drukčije razvil. Socotra je definitivno jedno od posljednjih netaknutih mjesta na planetu'', opisuje Pljuščec.
Ipak nada se da će ta netaknuta priroda uskoro biti tek uspomena s čudesno lijepih fotografija.