"Jedinstvenost ne znači jednoličnost", istaknuo je francuski predsjednik Francois Hollande, domaćin mini summita blizu Pariza, održanog u versailleskom dvorcu, na kojemu su još sudjelovali Njemica Angela Merkel, Španjolac Mariano Rajoy i Talijan Paolo Gentiloni.
"Upravo zbog toga se zalažem za nove oblike suradnje, za nove projekte, što se naziva različita suradnja", rekao je u zajedničkoj izjavi prije radne večere.
Tako bi "neke zemlje", rekao je, mogle "ići brže" i "dalje na poljima kao što su obrana i eurozona, putem produbljivanja gospodarske i monetarne unije, kao što su fiskalno i socijalno usklađivanje, kao što su kultura i briga za mlade". To bi značilo "da neke zemlje idu brže i snažnije, a da druge pritom ne budu isključene i da se ne mogu tome usprotiviti", obrazložio je.
Merkel je ocijenila da Europljani moraju "skupiti odvažnosti i prihvatiti da neke zemlje napreduju brže od drugih" a da to "ne bude onemogućeno onima koji zaostaju". "Ali moramo moći ići naprijed", istaknula je.
"Nismo tako mislili": umirenje dan poslije
Francuski ministar gospodarstva i financija Michel Sapin izjavio je pak u utorak 7. ožujka da neće biti "Europe u dvije brzine" koja bi isključila neke zemlje članice, nastojeći umanjiti zabrinutost rubnih zemalja zbog projekta EU-a 'a la carte'.
"Svakako nije riječ o Europi u dvije brzine u kojoj bi velike zemlje napredovale brže a 'malene' sporije. Napose nije riječ o tome da se nekog isključuje", rekao je pred novinarima u prigodi posjeta Lisabonu.
"Sve zemlje koje bi htjele biti dio tog naprednog vrha Europe moći će to učiniti. Siguran sam da će i Portugal biti u prvom redu europskih zemalja koje su kadre sučeliti se s današnjim izazovima", istaknuo je Sapin.
"Portugal će uvijek biti u prvom krugu europskih zemalja. Nije u pitanju veličina zemlje ni godina ulaska u EU, nego je to pitanje volje i zalaganja", istaknuo je.
"Sve zemlje koje su voljne i odlučne da brže napreduju, moraju moći učiniti to zajedno", zaključio je ministar dodajući da "ni Francuska, ni Portugal nemaju prave budućnosti izvan Europe".
Njegov portugalski kolega Mario Centeno bio je sumnjičav u vezi s tim projektom koji bi trebao osnažiti EU nakon Brexita i migrantske krize.
"Ne vjerujemo u Europu u dvije brzine. Vjerujemo u jedinstvenu Europu koja se gradi potrebnom brzinom i u kojoj neke zemlje mogu bliže surađivati na nekim poljima", kazao je nakon razgovora s francuskim ministrom.