Skupina gnjevnih Navajoa žestoko se obrušila na senatora McCaina i guvernera Arizone Douga Duceyja, smatrajući ih suodgovornima za težak ekološki incident zbog izlijevanja toksičnog mulja iz jednog tamošnjeg rudnika u rijeke Animas i San Juan koje se nalaze na teritoriju rezervata Navajo indijanaca.
Došli na komemoraciju, pa dobili "porciju"
McCain i Doucey došli su u Window Rock, glavni grad rezervata Navajo indijanaca, kako bi obilježili dan sjećanja na pripadnike tog plemena koji su tijekom Drugog svjetskog rata radili za američku obavještajnu službu. Naime, jezik Navajo indijanaca pokazao se dovoljno složenim da bi ga njemačke i japanske tajne službe uspjele dešifrirati.
No, umjesto da ondje odaju počast zaslužnim pripadnicima plemena i održe prigodne govore, domaćini su McCaina i guvernera "zaskočili" s podacima o milijunima galona toksičnog mulja koje su iz napuštenog rudnika Gold King dospjele u dvije rijeke koje Navajoima život znače.
Ekolozi slučajno izazvali ekološki incident
Ekološki incident slučajno su izazvali radnici EPA-e, Agencije za zaštitu okoliša, koji su došli provjeriti stanje napuštenog rudnika. Izliveni mulj, u kojem navodno ima žive, olova i arsena, zagadio je vode na području od Colorada preko Utaha do Novog Meksika i Arizone.
Navajoi su poručili McCainu i guverneru Arizone da njihov narod tradicionalno nema povjerenja u vladu i da ne vjeruju njihovim uvjeravanjima kako je voda u dvije zagađene rijeke sada čista.
McCaina nazvali "ubojicom indijanaca"
Za vrijeme sastanka šezdesetak je prosvjednika neprestano udaralo u plemenske bubnjeve pjevajući "Gubite se s naše zemlje", a na transparentima je stajalo: "McCain je ubojica indijanaca" i "Mc Cain ovdje nisi dobrodošao".
Senator i guverner morali su napustiti sastanak kroz stražnja vrata.