Pozivajuci se na izjave dviju prezivjelih osoba, ured IOM-a u Italiji navodi da su krijumcari ljudima namjerno potopili brod s oko 500 sirijskih, palestinskih, egipatskih i sudanskih imigranata nakon sto su se oni odbili prebaciti na moru u plovilo koje je bilo u gorem stanju od onoga u kojemu su bili.
"Ako ta prica - koju istrazuje policija - bude potvrdena, to ce biti najveci brodolom posljednjih godina, tim tezi jer se ne bi smatrao nesrecom nego masovnim ubojstvom", stoji u priopcenju IOM-a.
Krenuli iz egipatske luke
Prema IOM-u, imigranti su krenuli iz egipatske luke Damiette 6. rujna, a dva prezivjela Palestinca nakon 36 sati u moru spasio je teretni brod koji je tuda prolazio. Palestinci su prevezeni u Pozzallo na Siciliji u subotu.
IOM takoder provjerava izvjesca o dvjestotinjak nestalih u brodolomu u nedjelju kod obale Libije.
"Broj mrtvih u Sredozemnom moru krajnje je ozbiljan... tijekom proteklih nekoliko dana u moru je mozda izgubilo zivot 700 ljudi", kaze se u priopcenju.
Spasena trudnica
Internetski portal al-Wasat objavio je, pozivajuci se na izjavu mornarickog zapovjednika, kako se strahuje da se 160 imigrranata utopilo nakon sto im je potonuo brod u nedjelju.
Trideset sest osoba, medu kojima tri zene od kojih je jedna trudnica, spaseno je u akciji mornarice i prebaceno u bolnicu, rekao je glasnogovornik libijske mornarice Ajub Kasim.
Mare nostrum
Libija je tranzitna zemlja na putu kojim stotine tisuca izbjeglica, vecinom iz Afrike, hrle u Europu. Kad stignu na libijsku obalu, ukrcavaju se u velikom broju u improvizirana plovila, pokusavajuci Sredozemnim morem stici na Maltu ili na talijanski otok Lampedusu, juzno od Sicilije, pri cemu nerijetko izgube glavu.
Talijanska mornarica, koja korodinira pomorsku misiju potrage i spasavanja Mare Nostrum, priopcila je da je tijekom vikenda na moru spaseno 2.879 ljudi.