VIDEO: /

Glavni srpski meteorolog objašnjava zašto je vrijeme poludjelo

Ekstremne vremenske pojave – suše, poplave, toplinski i hladni valovi sve su učestalija pojava u svijetu u posljednjih 10 godina.

25.8.2014.
11:22
VOYO logo

Krivac za to, prema mišljenju Svjetske meteorološke organizacije, je industrijalizacija zbog koje uslijed povećane emisije plinova dolazi do ubrzanih promjena klime.

Stalni predstavnik Srbije u toj organizaciji i rukovoditelj Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije Jugoslav Nikolić rekao je za Telegraf da se samo u Beogradu prosječna temperatura u posljednjih 125 godina povećala za 1,6 stupnjeva, što je uvjet za sve ekstremnije padaline.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povoljni uvjeti za pojavu nevremena

''Ovaj porast temperature doveo je do povećanja koncentracije vodene pare u atmosferi za oko 10 posto, što predstavlja povoljne uvjete za stvaranje grmljavinskih oblaka i pojave snažnih vremenskih nevremena, uz grmljavine i manja tornada'', rekao je Nikolić.

On kaže da je nesporna činjenica da su pojedine ekstremne klimatske i vremenske pojave učestalije u zadnjem desetljeću, što se najčešće dovodi u vezu s ljudskim aktivnostima i industrijalizacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''U posljednjih 12 godina u Europi su zabilježeni mnogi ekstremni događaji, suše, poplave, toplinski i hladni valovi, apsolutni maksimumi i minimumi temperature'', objašnjava Nikolić.

//www.youtube.com/embed/UA-0K3x99zU

U Europi, podsjeća on, u zadnje 32 godine na većim rijekama dogodilo se 325 poplava, od toga u posljednjih 12 njih 200.

Što nas očekuje u budućnosti?

Prema stavovima Međunarodnog panela za klimatske promjene u budućnosti nas očekuje porast temperature zraka i mora, promjene u globalnom hidrološkom ciklusu, redukcija snježnog i ledenog pokrivača, porast razine mora i promjene nekih klimatskih ekstrema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo