'GLAS ZA MERKEL (BIO) JE GLAS ZA IZBJEGLICE': /

Mediji i politički partneri razapinju kancelarku nakon poraza na izborima

Image
Foto: AFP
5.9.2016.
15:58
AFP
VOYO logo

Da taj poraz za Merkel bude veći, riječ je o saveznoj pokrajini iz koje i sama potječe, piše BBC donoseći odjeke jučerašnjeg teškog poraza CDU-a na regionalnim izborima u spomenutoj pokrajini.

Za poraz kriva politika prema izbjeglicama

Ultradesničarska stranka AfD (Alternativa za Njemačku) osnovana prije samo tri godine, prestigla je CDU (koji je osvojio 19 posto glasova, najmanje ikad u toj pokrajini) i s 21 posto osvojenih glasova osvojila drugo mjesto. Pobjedu su odnijeli socijaldemokrati, SPD, s osvojenih 30,6 posto glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ovaj bolni poraz jedan je visoki dužnosnik CDU-a okrivio kancelarkinu politiku masovnog priljeva izbjeglica bez dokumenata u Njemačku. Oko 1,1 milijun izbjeglica došlo je u Njemačku prošle godine, a većina njih nakon što je vlada kancelarke Merkel odlučila otvoriti granice i olabaviti granične kontrole. Stoga se u kampanji moglo čuti da je "glas za Merkel, glas za izbjeglice".

Čelnik AFD-a u pokrajini Mecklenburg-Zapadno Pomorje, Leif-Erik Holm, kazao je nakon jučerašnjih izbora da je ovo "možda početak kraja vladavine Angele Merkel". Nakon ovih regionalnih izbora, AfD ima zastupnike u devet od 18 njemačkih saveznih pokrajina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DEBAKL CDU-A: /

Birači kaznili Angelu Merkel, radikalna desnica u usponu

Image
DEBAKL CDU-A: /

Birači kaznili Angelu Merkel, radikalna desnica u usponu

Unatoč debaklu, Merkel još uživa veliku podršku

"Ovo je debakl za Angelu Merkel i njezinu izbjegličku politiku. U kampanji nije bilo dovoljno kritizirati AfD, već je CDU trebao shvatiti zašto ljudi gube povjerenje u njihovu politiku", izjavio je Edmund Stoiber, počasni predsjednik bavarskog CSU-a, sestrinske stranke CDU-a.

Visoki dužnosnik CDU-a Wolfgang Bosbach smatra da je dolazak stotine tisuća imigranata bez dokumenata bio "vjetar u jedra AfD-u", a tajnik CSU-a Andreas Scheuer smatra da je sada potrebno ograničiti broj izbjeglica te one koji ostaju što bolje reintegrirati, a one koji ne ispunjavaju uvjete vratiti u njihove matične države.

Iako joj je popularnost na nacionalnoj razini pala, Merkel još uvijek uživa podršku 45 posto birača i odvaguje hoće li u rujnu iduće godine ići u izbornu utrku i za četvrti mandat zaredom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Screanshoot/Facebook

‘DA STE ME PRIJE PITALI…’: Merkel godinu dana nakon povijesne rečenice priznala pogreške

"Koliko izbornih katastrofa još može podnijeti?"

No, tamošnji mediji sugeriraju joj drugo, pa se tabloid Bild pita: "Koliko još izbornih katastrofa Merkel može podnijeti?" predviđajući da bi privremeni mir sklopljen s oporbom unutar vlastitih redova uskoro mogao eruptirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Süddeutsche Zeitung predviđa Angeli Merkel "jesen nezadovoljstva" dok Die Welt smatra da će njezini dugogodišnji kritičari sada posve odvrnuti ventile.

S druge strane, tjednik Die Speigel procjenjuje da unatoč izbornom debaklu kancelarkin posao još nije gotov i da je ona još u igri.

Neki, poput komentatora u Frankfurter Allgemeine Zeitungu misle da nije sve samo u kancelarki nego da su birači zbog politike kompromisa ljutiti na "(gotovo) sve mainstream stranke, a ne samo na demokršćane".

Image
Foto: AFP

Još nema ozbiljnog protukandidata

Dopisnica BBC-a iz Berlina, Jenny Hill, smatra da je ovaj izborni poraz, koji se smatrao glavnim testom uoči općih izbora dogodine, bio ponižavajući za Merkel jer su se birači očitovali o njezinoj izbjegličkoj politici. Godinu dana je inzistirala i uvjeravala birače poručujući "mi to možemo učiniti", no oni očito nisu mislili tako - kaže Hill.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako AfD sa svojom antiimigrantskom i antiislamskom politikom uživa sve veću podršku birača, a Merkel u anketama bilježi sve lošije rezultate, nju ipak ne treba olako otpisati. Ona zna kako se ponovno podići, a i nema ozbiljnog protukandidata koji bi je zamijenio, smatra BBC-jeva dopsinica.

Što se AfD-a tiče, riječ je o stranci osnovanoj 2013. godine na valu nezadovoljstva da se njemačkim novcem spašavaju siromašne članice EU-a poput Grčke. AfD je 2014. postala prva protueuropska stranka koja je osvojila mjesta u jednom regionalnom parlamentu - 10 posto glasova i sedam zastupnika dobili su u saveznoj državi Saskoj. Nakon što je početkom prošle godine osnivač stranke Bernd Lucke napustio AfD tvrdeći da je skrenula u ksenofobiju, na čelo je došla Frauke Petry s kojom je proljetos stranka usvojila antiislamski program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo