GASTARBAJTERSKI RAJ U SUSJEDSTVU: /

Svi hrle u grad koji je pronašao formulu za napredak i bolju budućnost građana

Image
Foto: YouTube

Nezaposleni građani BiH ostavljaju kuće i prijatelje i mahom hrle u grad na istoku zemlje koji nazivaju gastarbajterskim rajem.

30.10.2016.
8:30
YouTube
VOYO logo

Svi hrle u Goražde jer je taj mali bosanskohercegovački grad svojevrsni gastarbajterski raj, piše Al Jazeera Balkans. Za rata je bio teško pogođen, no poslije je počeo obnavljati razrušenu infrastrukturu i ekonomiju, te vraćati nekadašnji status jedne od najrazvijenijih općina u državi. Danas bilježi ekonomski napredak, zahvaljujući dobroj suradnji lokalnih vlasti i privatnih tvrtki kao dobitnoj kombinaciji.

'Budala živi gdje se rodio, a pametan gdje mu je bolje'

U Goražde su iz Stranjina kod Zenice doselili i Mahira i Asim Genga ostavivši iza sebe i kuću i obitelj i prijatelje. Danas su podstanari, no to ih ne muči previše jer su bili očajni u nakani da pronađu posao i devetogodišnjem sinu Ameru osiguraju bolju budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo im je teško, radili su mnogo, a dječak je samostalno odlazio i dolazio iz škole, učio i sam pisao zadaću. Turbulentno razdoblje je iza njih, uspostavili su kontakte i nova prijateljstva, promijenili tri stana i još uvijek žive u podstanarstvu.

Obveze ne dopuštaju česte odlaske u rodni grad, ali se trude da u vrijeme odmora i školskih praznika odu u dulji posjet. Kažu da nikada nisu zažalili što su odlučili započeti život daleko od poznate sredine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što te drži na nekom mjestu je sigurnost, redovna plaća, zdravstveno osiguranje, sretno dijete, a sve to su nam Prevent i Goražde pružili. Budala živi gdje se rodio, a pametan gdje mu je bolje", komentira danas Asim.

Obitelj Genga nije jedina. Mnogo je njihovih prijatelja koji su također prošli išli put, ali iz Goražda danas ne bi otišli.

Gubitak osjećaja beznađa te povratak nade u bolju budućnost ondje su pronašli i Slobodanka i Stefan Tošić, majka i sin koji u Prevent svaki dan na posao putuju iz 20 kilometara udaljenog Čajniča.

Njemačka – obećana zemlja za bolji život

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Njemačka – obećana zemlja za bolji život

Image

Njemačka – obećana zemlja za bolji život

Ekonomija ne poznaje granice

Slobodanka je nakon niza godina ostala bez posla, kao majka dvoje djece koje više nije imala kako uzdržavati. "Ne znam ni sama kako smo sastavljali kraj s krajem, radila sam za dnevnice, brala maline, djeca su bila mala, sadila sam vrt da bismo se mogli prehraniti“, priča Slobodanka koja je danas radna kolegica u Preventu svom 24-godišnjem sinu.

Osim što tvrtke u Goraždu rješavaju problem nezaposlenosti, njihovi radnici su primjer da etničke i vjerske podjele na radnom mjestu ne postoje. Ekonomija ne poznaje granice, kažu radnici, koji obnavljaju prijeratne veze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za mene nikakva granica ne postoji. I prije rata sam radila s muslimanima. Danas kada u gradu sretnem svoje bivše kolege, vjerujte mi, presretna sam. Puno mi je srce kada se sjetimo zajedničkih i sretno provedenih dana", priča Slobodanka koja je i sina odgajala tako da mu nikada ne smeta ono što je od njega drukčije.

Zahvaljujući tvrtkama poput Preventa, Becto Precise, Ginexa, Emke i mnogih drugih Goražde će, kažu njegovi stanovnici, stari i novi, dugo ostati industrijsko središte tog dijela BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo