Šesnaestogodišnji Palestinac, prikazan na fotografiji koju javnost osuđuje kao simbol činjenice da izraelska vojska koristi pretjeranu silu, optužen je za bacanje kamenja na grupu naoružanih izraelskih vojnika. Mnogi korisnici društvenih mreža uz osude su podijelili fotografiju Fawzija al-Junaidija, čije su oči povezane i koga je okružilo više od 20 izraelskih vojnika. Na fotografiji se vidi dezorijentirani Al-Junaidi, u sivoj majici i poderanim hlačama, a okružuju ga brojni naoružani vojnici u oklopima.
Mladić, koji negira da je bacao kamenje, uhićen je u četvrtak tijekom prosvjeda zbog američke odluke da prizna Jeruzalem kao prijestolnicu Izraela. Zbog tih prosvjeda unatrag šest dana uhićeno je još 16 Palestinaca, četvero ih je ubijeno u nasilju, a 700 ozlijeđeno.
Al-Junaidi tvrdi da nije sudjelovao u prosvjedima, no svjedoci govore drukčije. "Kazao je da je bio prestrašen i da je bježao kad su bačeni kanisteri sa suzavcem. Fawzija su tukli puškom i pokazao je modrice na cijelom vratu, prsima i leđima", kaže za Al Jazeeru njegova odvjetnica Farah Bayadsi, koja navodi kako će mu optužbe biti pročitane na ročištu u srijedu.
Zlostavljanje u zatvoru
Prvo saslušanje održano je u ponedjeljak. Tada je, prema odvjetničinim riječima, sudac bio iznenađen pretjeranom silom koja je primijenjena na Al-Junaidiju, a to je bilo najočitije zbog načina na koji je mladić prevezen u zatvor. "Došao je u velikim papučama iz zatvora. Izgubio je cipele i govorio je da je zlostavljan tijekom prebacivanja u zatvor. Tužitelji nisu čak ni naveli hoće li vojnici biti ispitani zbog korištenja pretjerane sile. Cijeli slučaj obilježava nemar", navodi ona.
Ofer je u Izraelu i u njemu su uglavnom administrativni pritvorenici. Uprava zatvora rijetko dozvoljava posjete, a njihovim obiteljima često odbijaju ulazak u Izrael.
Povratak zloglasne politike
Ayed Abu Qtaish, programski direktor DCIP-a, kaže da je približno 320-ero djece pritvoreno u izraelskim zatvorima i pritvorskim centrima. "U listopadu 2015. zabilježen je porast broja djece koja su uhićena i ispitana. Mnoga od njih na kraju završe na vojnom sudu. Ova djeca obično budu uhvaćena na prosvjedima, uhićena zbog bacanja kamenja ili navodnog posjedovanja oružja", objašnjava on te dodaje kako se uhićenja djece obično događaju nedaleko od naselja, cesti ili na mjestima izgradnje granične barijere. "Tijekom tih uhićenja djeca su izložena raznim oblicima zlostavljanja, uključujući mučenje", ističe.
Amjad Al-Najjar, glasnogovornik Udruge palestinskih zatvorenika iz Hebrona, kazao je Al Jazeeri da od početka posljednjeg vala protesta izraelske snage koriste pretjeranu silu tijekom uhićenja Palestinaca. "Vraćena je zloglasna politika lomljenja kostiju", naveo je, govoreći o politici koju je uveo bivši izraelski premijer Yitzhak Rabin.
Danas je ta politika prerasla u ciljane udarce u koljena i noge palestinskih mladih kako bi ih napravili invalidima i kako oni ne bi više sudjelovali u prosvjedima.