veliki prosvjed /

FOTO, VIDEO Vozači odlučili da je dosta: Diljem Srbije blokirali prometnice zbog cijena goriva

Image
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL

Poziv na blokadu prometa upućen je prethodnih dana putem društvenih mreža, a blokada je počela oko 17 sati kada su vozači automobilima blokirali neke ključne prometnice

8.6.2018.
21:17
Srdjan Ilic/PIXSELL
VOYO logo

Srbiju su u petak popodne blokirali prosvjedi zbog poskupljenja goriva, a vozači su u nekim gradovima potpuno zapriječili prometnice zahtjevajući da država smanji poreze i svoj udio u cijeni benzina i dizela.

Blokada je počela oko 17 sati kada su vozači automobilima blokirali neke ključne prometnice u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Pančevu, Šapcu, Novom Pazaru, Užicu, Subotici i drugim gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki su na kolinicima igrali nogomet, a na društvenim mrežama objavljene su video snimke uličnog nogometa iz Novog Sada, Beograda i još nekih gradova.

Poziv na blokadu prometa upućen je prethodnih dana putem društvenih mreža, a skupina koja je koorodinirala prosvjed na Facebooku je već početkom tjedna imala više od 100.000 članova.

Image

Tako se to radi: Srbijanski vozači zaustavili vozila u znak prosvjeda zbog visokih cijena goriva

Image

Tako se to radi: Srbijanski vozači zaustavili vozila u znak prosvjeda zbog visokih cijena goriva

Srbijanski ministar energetike Aleksandar Antić rekao je medijima da će vlada "pratititi što se zbiva na tržištu nafte" i reagirati sukladno svojim ovlastima.

"Pratit ćemo kako će se te cijene u idućem razdoblju kretati, s nadom da će doći do pada cijene sirove nafte i cijene derivata. Ako do toga ne dođe, vidjet ćemo koje mjere vlada ima na raspolaganju, pri čemu moramo imati na umu da imamo tržišno formiranje tih cijena i da tržište diktira uvjete", rekao je Antić.

Cijena litre benzina je oko 1,38 eura, kvalitetniji bezolovni benzin stoji oko 1,43 eura, a litra dizela oko 1,30 eura.

Analiza Udruge naftnih kompanija Srbije pokazuje da su državni nameti u cijeni benzina 55,2 posto, a dizela 53,8 posto.

Proizvođači i uvoznici naftnih derivata, pritisnuti rastom nabavnih cijena sirove nafte, benzina i dizela, prinuđeni su na korekcije veleprodajnih i maloprodajnih cijena, a u ovakvim situacijama prethodnih godina mnoge države su reagirale privremenim smanjenjem trošarina.

Zakon o trošarinama omogućuje srbijanskoj vladi da, bez promjene tog propisa, smanji taj namet do 20 posto i da ga, nakon prestanka poremećaja na tržištu, vrati na zakonom propisanu razinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo