NIJE ŠALA! /

FOTO Kad je vidiš sprijeda smrzneš se, ali s traga... Slovenci kartonskim policajkama utjeruje strah u kosti vozačima

Image
Foto: Borut Živulović/Pixsell

Osam silueta kartonskih policajaca postavit će diljem Slovenije, a za to imaju i dobre argumente - 40 posto ispitanika priznaje da tijekom vožnje koristi mobitel, a svaki drugi sjest će za volan iako je popio alkohol

15.1.2024.
13:52
Borut Živulović/Pixsell
VOYO logo

Gotovo 90 posto vozača svjesno je da vožnja pod utjecajem alkohola utječe na njihovu sposobnost koncentracije, ali samo polovica njih prestane voziti nakon što su popili nešto od alkohola.

No već kod prva čašice, alkohol utječe na sposobnost vozača na prosudbu i na vrijeme reakcije, a sigurna granica do kad se "može piti alkohol" ne postoji. Zato je najbolja odluka za volan sjesti potpuno trijezan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi prisilili vozače da opreznije voze, da ne stišću papučicu gasa i da ne tipkaju po mobitelu dok voze, Slovenci su odlučili postaviti kartonske policajke, donosi 24ur.

Nije šala i nije prvi put da to rade. Vjerni prikaz policajke koja "pištoljem za mjerenje mrzine" hvata vozače trebao bi biti dovoljan poticaj da se vozači "priberu", smanje brzinu i pripaze na vožnju. Na prometnice će tako diljem zemlje postaviti osam silueta kartonskih policajaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Borut Živulović/Pixsell

Predstavljajući projekt, u Sloveniji su dali jako dobre razloge za ovakav potez.

Naime, čak 40 posto ispitanika u Sloveniji priznaje da tijekom vožnje koristi mobitel bez hands-free sustava. Iako je u Sloveniji dozvoljeno telefonirati ako netko ima "hands-free", to također smanjuje pažnju vozača i izlaže ga sličnom riziku zbog zakašnjelih reakcija kao da dio ceste vozi zatvorenih očiju.

Image
Nacionalni dan sigurnosti u prometu /

"Ne budi bez veze, veži se": Samo lani, od svih poginulih u prometu, njih čak 50 posto nije bilo vezano

Image
Nacionalni dan sigurnosti u prometu /

"Ne budi bez veze, veži se": Samo lani, od svih poginulih u prometu, njih čak 50 posto nije bilo vezano

Pa je i tu dobar savjet da se ne telefonira tijekom vožnje.

Zato je slovenska policija odlučila uložiti dodatni napor u sigurnost cestovnog prometa te će pooštriti korištenje mobitela u vožnji, a pazit će i na druge prekršaje, poput prekoračenja brzine i drugih radnji koje vozaču ometaju koncentraciju na vozilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osnovna svrha akcije je smanjiti mogućnost sudjelovanja u prometnim nesrećama", dodao je načelnik Odjela prometne policije Policijske uprave Ivan Kapun.

"Većina prekršitelja su vozači osobnih vozila, ali sve više prekršaja čine i vozači električnih romobila i biciklisti", dodao je Kapun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neprilagođena brzina i dalje je glavni uzrok prometnih nesreća sa smrtnom posljedicom i od 82 poginula, njih 32 izgubilo je život zbog prebrze vožnje. Pritom zabrinjavaju rezultati istraživanja u kojem gotovo 90 posto ispitanika priznaje da povremeno namjerno prekoračuje dopuštenu brzinu.

"Zato smo u sklopu akcije za svih osam policijskih uprava ponovno pripremili siluete policajki s radarima koje od danas predajemo policiji na korištenje", dodala je avnateljica Agencije za sigurnost prometa Simona Felser.

Image
Foto: Borut Živulović/Pixsell

"Brzina svakako ostaje jedan od glavnih uzroka prometnih nesreća kao čimbenik rizika te značajno pridonosi težini posljedica prometnih nesreća, broju teško i smrtno stradalih osoba. Naš prioritetni zadatak u 2024. godini bit će nastojati kontrolnim aktivnostima smanjiti prosječne brzine, što će značiti manje poginulih, manje teških i lakših ozljeda u prometnim nesrećama koje se dogode zbog brzine", dodaje Kapun.

Image
Foto: Borut Živulović/Pixsell

Budući da policijski službenici ne mogu uvijek biti prisutni na svim dionicama prometnica gdje dolazi do prekoračenja brzine, rado prihvaćamo osam silueta koje će zasigurno – pokazuju i dosadašnja iskustva – pomoći u daljnjem smirivanju prometa – kaže Kapun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo