FOTO: /

Fascinantne priče o 16 najvećih gradova u ljudskoj povijesti

Što je New York bio 1900-ih, London je bio 1800-ih, Carigrad 600-ih i tako dalje, sve do Jerihona 7000. godine prije Krista.

23.1.2013.
17:45
VOYO logo

Oni su čovječanstvo doveli do novih kulturnih i trgovinskih visina, no njihovo vrijeme na vrhu svijeta nije trajalo vječno. Bili bi nadmašeni nekim drugim gradovima, a neki od njih čak i uništeni.

Povjesničari Tertius Chandler, Gerald Fox i George Modelski identificirali su najveće gradove kroz povijest, a njihov rad, u prerađenom i skraćenom obliku, kao listu 16 najvećih gradova kroz povijest, donosi Business Insider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Jerihon (7000. godina prije Krista) Jerihon je tada bio najveći, a vjerojatno i prvi, grad na svijetu sa 2.000 građana. Nastao je unutar naselja koja datiraju iz 9000. godine prije Krista.

Grad je bio smješten između Mrtvog mora i Mt. Nebo, imao prirodno navodnjavanje iz rijeke Jordan te je slovio kao najpoznatija oaza u regiji. U Starom je zavjetu bio opisan kao grad palmi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Uruk (3500. godina prije Krista)

Uruk je imao oko 4.000 stanovnika. Grad koji je preuzeo vodstvo nakon Jerihona bio je poznat kao glavni grad u epu o Gilgamešu. Također se smatra kako je Uruk biblijski grad Erek kojeg je izgradio kralj Nimrod. Grad je bio smješten u blizini rijeke Eufrat, a razvijao je trgovinu i specijalizirane trgovine. Ostvarili su i napredak u pisanju. Uruk je počeo propadati oko 2000. godine prije Krista zbog regionalnih borbi te je konačno napušten u vrijeme islamskog osvajanja.

3. Mari (2400. godina prije Krista)

Mari je brojao oko 50.000 građana. Bio je to glavni trgovački grad Mezopotamije, a iz njega se prevozilo kamenje, drveće, poljoprivredne proizvode i keramiku po čitavoj regiji. U njemu su stolovali prvo sumerski kraljevi, zatim amorejski, od kojih je jedan izgradio ogromnu palaču s 300 soba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mari je prvo mjesto na poziciji najvećih gradova počeo gubiti 1.759 prije Krista od strane Babilona, a da bi nakon toga i propao.

4. Ur (2100. godina prije Krista)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ur je brojao oko 100.000 stanovnika te je bio najvažnija luka u Perzijskom zaljevu. Bio je to također bogat grad s velikim količinama predmeta od plemenitih metala i poludragog kamenja koji je uvezen iz čitavog, tada poznatog, svijeta. Nakon 500. godine prije Krista Ur više nije bio naseljen, najvjerojatnije zbog duše ili promjene u putanji rijeke. Ostao je, međutim, svetim mjestom i mjestom za ukop za ljude širom regije.

5. Yinxu (1300. godina prije Krista)

Grad smješten na rijeci Huan brojio je 120.000 stanovnika te je bio glavnim gradom dinastije Shang. Grad će biti napušten s početkom vladavine dinastije Zhou.

Yinxu je glavno arheološko nalazište za "oracle bones", najstarije kinesko pismo, koje je sačuvano na natpisima na kostima, kornjačinu oklopu i tako dalje. Kasnije kada se tradicija promijenila, pisalo se tintom i četkom, a gradska je povijest ispisana na fragmentima koji su pohranjeni u središnjim jamama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Babilon (700 godina prije Krista)

Babilon, čiji naziv priziva slike dekadencije i oholosti, brojao je oko 100.000 stanovnika. Prema Bibliji, njegovi su stanovnici toliko vjerovali sami u sebe da su pokušali izgraditi građevinu koja bi sezala do neba. No, Bog nije bio impresioniran babilonskom kulom, te je, priča kaže, podijelio njegove stanovnike na način da je svatko govorio drugim jezikom, te se međusobno nisu razumjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na zapise iz Biblije, Babilon je bio epicentar bogatstva, moći i prestiža, i to od 2000. do 538. godine prije Krista. Te je godine kralj Kir, prema legendi, preusmjerio tok rijeke Eufrat, a svoje vojnike poslao u koritu na grad Babilon. Nakon toga se babilonska vojska predala gotovo bez otpora.

7. Kartaga (300 godina prije Krista)

Kartaga je brojala oko 100.000 stanovnika i kratko je vrijeme držala poziciju najvećeg grada na svijetu. Uništena je od strane Rimljana 146 godina prije Krista - doslovce je pretvorena u pepeo. Kako su Rimljani u svome pohodu na Kartagu uništili i sve zapise stanovnika tog grada, tako se malo što zna o njegovoj povijesti.

8. Rim (200. godina)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rim je brojao više od 1.200.000 stanovnika. 1.100 godina prije toga Rim je bio tek malo talijansko selo da bi u 2. stoljeću nakon Krista uživao vrhunac utjecaja i postignuća. No, 200. godine grad je bio pod vojnom diktaturom Septimija Severa.

Rim je narastao do ove veličine jer je mogao uzimati hranu i ubirati porez iz većeg dijela Europe i Mediterana, no to se, svejedno, pokazalo kao neodrživa pozicija. Do 237. godine grad je brojao manje od 500.000 stanovnika, a mračno se doba naziralo na horizontu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Carigrad (600. godina)

Grad je 600. godine vodio bitku za svoj opstanak - sa zapada su nadirali nomadski Avari i Bugari, dok su Perzijanci preplavili gradsku obranu na istoku. No, metropola se uspjela spasiti uz pomoć svojih neprobojnih zidova i svoje ratne mornarice. Carigrad je danas poznat kao Istanbul. Međutim, već do 618. godine, zbog Perzijskog rata desetkovana je gradska opskrba žita iz Egipta, i broj stanovnika u Carigradu je pao na desetinu onoga koliko je stanovnika brojao prije (oko 600.000).

10. Bagdad (900. godina)

Godine 900. Bagdad je bio centar Zlatnog doba islama, no bajka je završila 1250. godine mongolskom invazijom. u Bagdadu se nalazila Kuća mudrosti gdje je svo znanje svijeta mukom prepisivano na arapski. Bagdad je tako spasio nebrojene drevne tekstove iz zapadnog svijeta. Ova slobodna razmjena ideja vjerojatno je ono što je dovelo do eksplozije stanovništva - trgovci iz čitavog svijeta dolazili su u grad i razmjenjivali poljoprivredne tehnike. Rezultat toga bila je arapska poljoprivredna revolucija i znanstveni pristup poljoprivredi koji se koristi još i danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11. Kaifeng (1200. godina)

Grad je brojio oko milijuna stanovnika. Grad je stoljećima, zbog svog specifičnog položaja, bio glavni grad za veliko područje Kine. Do 1200. grad je bio okružen zidinama kojima je pokušavao nadoknaditi svoju ranjivost. Propao je pod udarom Mongola kao njihova rana žrtva, a njegovi stanovnici pobjegli su 1234.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12. Peking (1500. godina)

Peking je brojao oko milijun stanovnika. Kako bi nahranio svoju rastuću populaciju i veliki broj vojnika 1400. godine Peking je izgradio veliko skladište hrane koju je uzimao kao porez iz regije.

Takva je praksa pomogla u kontroli cijena te je spriječila inflaciju sve dok grad nije postao najveći na svijetu, a njegova potražnja prerasla opskrbu. Stanovnici su tada bili prisiljeni koristiti se drvom iz okolnih šuma za grijanje, a rezultat toga bio je promijenjeni ekološki sustav čitave regije.

13. Ayutthaya (1700. godina)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad je brojao oko milijun stanovnika. Bio je glavni grad Tajlanda 400 godina i često se spominje kao najljepši grad na svijetu od strane diplomata koji su putovali tamo. Bio je toliko privlačan da su ga opljačkali Burmanci, nakon čega je glavni grad Tajlanda postao Bangkok.

14. London (1825. godine)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je preuzeo vodstvo među najvećim gradovima, London je brojao oko 1.335.000 stanovnika. U to vrijeme Britansko je carstvo grabilo po svijetu donoseći ogromno bogatstvo malom dijelu Engleske, a u Londonu je cvjetao kriminal. To je trajalo do 1829. kada je Vlada aktivirala policiju u punom radnom vremenu. Njih danas zovemo "bobiji", po tadašnjem premijeru Robertu Peelu.

15. New York (1925. godine)

New York je postao moderan grad 1914. godine kada mu je dodan Bronx. Grad je gradio nebodere i planirao graditi još veće nebodere. Brojao je oko 7.774.000 stanovnika.

New York nastavio je rasti unatoč Velikoj depresiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

16. Tokio (1968. godine)

Drugi svjetski rat uzeo je svoj danak u vidu loše gospodarske situacije u Japanu '50.-ih godina prošlog stoljeća. Ali do 1968. japanska ekonomija i populacija raste i to se prenosi i u 21. stoljeće. U razdoblju od 1950. do 1990. Japan se gledao kao gospodarsko čudo. Bilo je to najprosperitetnije vrijeme u japanskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo