FOTO: / Dvadeset najtužnijih država svijeta

Britanski Institut Legatum proveo je veliko istraživanje o kvaliteti života kako bi otkrio u kojim su državama stanovnici najsretniji, a u kojima najtužniji.

10.12.2011.
11:01
VOYO logo

Najtužnija država na svijetu, od njih 120 uspoređenih po navedenim kriterijima, jest Srednjoafrička Republika, u kojoj 10 posto djece umire tijekom prve godine života. Edukativni sustav je očajan, te na jednog učitelja dolazi 91 učenik, a osnove za prosperitet ne postoje.

Sljedeći je na listi Zimbabve, u kojem nema građanskih sloboda, političko nasilje je sveprisutno, a korupcija je na najvišim razinama vlasti dosegla takve razmjere da se smatra institucijom poretka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedi Etiopija, u kojoj pismenost iznosi samo 30 posto, stopa pothranjenih stanovnika iznosi čak 40 posto, a nezaposlenost 20 posto.

Iduća najtužnija zemlja na svijetu je Pakistan, za koji se navodi da ima neodgovornu i nestabilnu vlast. Napominje se i da su Pakistanci netolerantni prema strancima. Slijedi Jemen, koji ima visoku nezaposlenost, nikakvu proizvodnju, slabe šanse za gospodarski rast, a edukativni sustav je loš i diskriminirajući prema djevojčicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom dolazi Sudan. Politički prevrat zemlju je podijelio na dva dijela, nezaposlenost je ogromna. Slijedi Nigerija, čije je naftno bogatstvo potraćeno u ovoj korumpiranoj državi, punoj socijalnih nejednakosti. Zatim Mozambik, u kojem učitelji u školama drže nastavu u razredima s čak 61 učenikom. Samo 17 posto stanovnika ima pristup adekvatnim sanitarnim prostorijama.

U listu 10 najtužnijih zemalja još ulazi i Kenija. Korupcija je rasprostranjena, mnogi stanovnici nemaju za hranu i krov nad glavom, a samo ih 15 posto vjeruje u izborni proces.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na listi najtužnijih slijedi Zambija, gdje prosječni životni vijek iznosi 40 godina. Visok je postotak pojave tuberkuloze, a manje od 40 posto stanovnika posjeduje mobilni telefon. Potom dolazi Uganda, u kojoj je stopa kriminala visoka, zdravstveni sustav je loš, stope pothranjenosti su visoke, radna snaga je loše obrazovana...

Posljednjih devet mjesta na listi 20 najtužnijih zemalja zauzeli su Kamerun, Ruanda, Iran, Tanzanija, Kambodža, Nepal, Senegal, Indija i Mali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se Hrvatske tiče, ona se našla na 41. mjestu ljestvice, zajedno s još 50 država koje su dobile srednju prosječnu ocjenu kvalitete života. U prve tri najsretnije nalaze se: Norveška, Danska i Australija.

Cijelu listu možete pogledati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo