Dobra suradnja /

Evo što je Plenković danas radio u Kini: 'Ovo smo mjesto odabrali zbog jedne važne kompanije'

Image
Foto: Vijesti.hr

Premijer bi u nedjelju iz Hangzhouu trebao otputovati u Šangaj, gdje će sudjelovati na otvaranju sajma China International Import Expo

3.11.2018.
17:00
Vijesti.hr
VOYO logo

Drugog dana posjeta Kini, hrvatska delegacija na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem stigla je u Hangzhouu. Premijer se sastao Che Junom, čelnim čovjekom pokrajine Zheijanga, s kojom Hrvatska već gospodarski surađuje.

Plenković se pritom osvrnuo i na najnoviji izvor napetosti u odnosima Banskih Dvora i Pantovčaka – Marakeški sporazum o migracijama. Nakon što se Kolinda Grabar Kitarović predomislila i rekla da u prosincu neće prisustvovati završetku pregovora o tom sporazumu u Maroku, Vladu je to iznenadilo. Potom je predsjednica u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju prozvala Vladu i za izostanak reformi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer je iz Kine odgovorio da ne zna zašto je predsjednica promijenila stav oko odlaska u Maroko, te da je o tome doznao iz medija, i dodao da što se tiče reformi, Vlada radi svoj posao. 

Plenković u Hangzhouu nastavio posjet Kini

Susretom s Che Junom, čelnim čovjekom jedne od najbogatijih kineskih provincija Zheijanga, hrvatski premijer Andrej Plenković nastavio je u subotu u glavnom gradu te pokrajine Hangzhouu svoj višednevni radni posjet Kini kojim želi ojačati političke i gospodarske odnose Hrvatske s drugom ekonomijom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zheijang, provincija u kojoj živi više od 55 milijuna stanovnika, već surađuje s Hrvatskom na lokalnoj razini - od 2006. ima sporazum o suradnji s Istarskom županijom, nedavno je sličan sporazum potpisala i sa Splitom, a u toj pokrajini nalazi se i najveća luka na svijetu, Ningbo, koja već nekoliko godina surađuje s Rijekom.

"S čelnim ljudima provincije razgovarali smo o daljnjem unaprijeđenju odnosa, osobito s obzirom na to da pola trgovinske razmjene s Kinom dolazi iz ove provincije, koja ima i najveću luku na svijetu", rekao je Plenković.

"Želimo privući daljnji interes, osobito za investiranje kineskih kompanija u Hrvatsku. Ovdje je i sjedište Alibabe, jedne od najvažnijih globalnih kompanija, i to dovoljno govori koliko smo s ciljem izabrali dolazak u Hangzhou", dodao je hrvatski premijer. Od oko 900 milijuna dolara godišnje trgovinske razmjene između Hrvatske i Kine na pokrajinu Zheijang odnosi se oko 400 milijuna.

Posjet jednom od najvećih mostova

Plenković je također rekao da u nedjelju planira obići obližnji, 36 kilometara dugačak most Hangzhou Bay. "Sutra ćemo posjetiti jedan od najvećih mostova preko mora koji je sagradila Kineska kompanija za ceste i mostove. Ona za nas gradi strateški i simbolički važan Pelješki most", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Taj projekt je važan i za Hrvatsku i za Kinu. Za nas je važan jer je riječ o amblematskom projektu koji će povezati dva odvojena dijela zemlje, a za vas jer je to projekt bez presedana u suradnji toga tipa između Kine i jedne zemlje Europske unije", naglasio je Plenković tijekom razgovora s Cheom.

Također je rekao da je zadovoljan jer će se sljedeći sastanak inicijative Kina+16 održati u Hrvatskoj 2019. godine. "To je za nas prilika da ojačamo odnose s Kinom", rekao je te dodao da će sljedeće godine naglasak na bilateralnoj suradnji biti kultura i turizam. "To je kompatibilno s inicijativom Kina+16, gdje ćemo se fokusirati na suradnju između malih i srednjih tvrtki koje su okosnica svakog gospodarstva", zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marko Polo - spona dviju zemalja od davnih dana 

Che je nakon razgovora naglasio da Zheijang odlično surađuje s Hrvatskom, te podsjetio da dvije zemlje povezuje i Marko Polo. "Dvije zemlje veže veliko prijateljstvo, kako Kinu i Hrvatsku, tako i Zhejiang i Hrvatsku. U Hrvatskoj je rođen i Marko Polo, koji je upoznao Europljane s Hangzhouom", kazao je Che.

Slavni mletački putnik s kraja 13. stoljeća Marko Polo, za kojega legenda kaže da je porijeklom s Korčule, opisao je u svojim putopisnim memoarima Hangzhou kao 'najveličanstveniji grad na svijetu'. Che je dodao da to potvrđuje da su dvije strane u prošlosti imale dobre odnose. "Potrebno je proširiti suradnju na drugim područjima, poput malog i srednjeg poduzetništva, trgovine, kulture, razmjene studenata i turizma. Postoji neograničeni potencijal za to", rekao je Che.

Plenković je uoči razgovora obišao slikovitu obalu Zapadnog jezera u Hangzhouu gdje se nalazi spomenik Marku Polu, a kasnije je nazočio spektakularnoj audio-vizualnoj predstavi koja je upriličena na samoj površini jezera.

Put u Šangaj

Plenković bi u nedjelju iz Hangzhouu trebao otputovati u Šangaj, gdje će uz brojne svjetske čelnike sudjelovati na otvaranju sajma China International Import Expo, na kojem se očekuje preko 2800 tvrtki iz cijelog svijeta. Na sajmu će sudjelovati i izaslanstvo HGK-a i predstavnici hrvatskih tvrtki. Tijekom boravka u Šangaju Plenković će održati radni sastanak s predsjednikom tvrtke Huawei za Europu, kao panelist će sudjelovati na forumu 'Trade & Innovation', otvorit će Ured HTZ-a te sudjelovati na Hrvatsko-kineskom gospodarskom forumu u organizaciji HGK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo