A koliko svijet prati što se događa sa samom katedralom, toliko je i fokusiran na ono što je katedrala imala - neprocjenjivo blago.
Mnoge relikvije i umjetnička djela nepovratno su izgubljena no jedno od njih, kruna od trnja, za koju se vjeruje da ju je sam Krist nosio na Golgoti - spasio je jedan svećenik.
10 zvona Notre Dama oglasilo bi se u svakom važnijem događaju za Francusku. Danas - tišina. Iz požara su spasili najveće, 13 tona teško zvono i dva manja, Marijina zvona.
Blago Notre Dama
Čađavi zlatni lusteri, svijećnjaci, baršunaste stolice, izrezbareni kaleži. Blagom Notre Dama sada se smatra svaki komadić koji je preživio strašan požar.
"Visoki oltar, pod skulpture, sve je napravljeno u kasnom 18. stoljeću. Mnogo toga sada je nestalo", kazala je Nancy Wu, stručnjakinja za srednjovjekovnu arhitekturu.
Ono najvažnije je spašeno, Isusova kruna od trnja, za koju se vjeruje da je ju je Isus u svojoj muci doista imao na glavi.
"Tu nema neke apsolutne sigurnosti da bi to bilo, ali ta tradicija je jako stara. Jer se spominje njeno postojanje u tri etape. Prvi put u 4. stoljeću Jeruzalemu", rekao je Emilio Marin, stručnjak za kršćansku povijest umjetnosti.
Krunu spasili vatrogasci i svećenik
U 13. stoljeću ju je kupio kralj Luj IX i donio u Pariz. Krunu iz plamteće katedrale spasili vatrogasci i svećenik. A baš je za tri dana, na Veliki petak trebala biti iznesena tijekom mise.
"Ona nema materijalnu vrijednost, ima vjersku vrijednost. Dan joj je jedan zlatni okvir u kojem se nalazi", kazao je Marin.
Iz plamena je iznesen i komadić križa i čavao na kojem je Isus razapet, te tunika kralja Luja 14. Svo to blago, u njemu i 76 vrijednih slika iz gradske će vijećnice sutra biti prebačeno u Louvre. 16 brončanih apostola i evanđelista koji su krasili urušeni toranj, skinuti su nekoliko dana prije požara zbog restauracije. Simbol Francuske - pijetao s vrha tornja pronađen je danas. Ali sudbina nekih umjetnina se još ne zna.
"Korska pregrada koja se nalazi zapravo neposredno iza križišta srednjovjekovni je spomenik kiparstva. Živo je bila oslikana. Scene su iz Kristovog života, djetinjstva i muke", kazao je Predrag Marković iz Odsjeka povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
900 milijuna eura donacija
Blaga svjetlost koja je dopirala kroz tri rozete i brojne vitraje - gotičku je katedralu činila misterioznom. I dok se materijalna šteta zbraja, duhovna svega spašenog je neprocjenjiva.
900 milijuna eura donacija Francuskoj je već stiglo, no u pomoć Parizu planira priskočiti i Hrvatska.
A kako, istražila je RTL-ova reporterka Damira Gregoret.
"Kad govorimo o Hrvatskoj, kako doznajem, za sada na stolu nije nikakav vid donacije ili financijske pomoći. Jedna su stvar pojedinačne donacije koje se mogu očekivati, ali na razini Vlade, kako sada stvari stoje ide se za tim da to ipak bude stručna pomoć. Ona dakako nije besplatna, ali ne radi se o golom novcu, a pokazat će se svojevrsna solidarnost. Za to će biti zaduženo Ministarstvo kulture i Veleposlanstvo, a sama ministrica Nina Obuljan Koržinek podsjeća da je još jučer bila u Rumunjskoj na neformalnom sastanku na razini ministarstva i da se raspravljalo upravo o tome što je u ovom trenutku Francuskoj najpotrebnije", kazala je Damira.
Ministarstvo kulture za pomoć Francuskoj
Istaknula je svojevrstan zaključak da bi nakon svega prvo francuski restauratori trebali dati procjenu stanja, prvo vidjeti stanje i onda reći što bi u idućem razdoblju njima bilo najpotrebnije. Nakon toga se realno može očekivati da će i Hrvatska poslati svoj stručni tim.
"Hrvatski konzervatori dugo već surađuju i restauratori međunarodno. Kao što smo mi imali pomoć u poslijeratnoj obnovi. Sutra će premijer o tome dati izjavu", kazala je ministrica Obuljan Koržinek.
Sutra ujutro odmah na početku sjednice Vlade očekuje se da će premijer Plenković i službeno zadužiti Ministarstvo kulture za slučaj pomoći Francuskoj.