“Države članice odlučile su odstupiti od prijedloga Komisije, unošenjem fleksibilnosti koja dopušta različitu distribuciju doza, uzimajući u obzir epidemiološku situaciju i potrebe za cjepivom u svakoj od njih", kaže se u priopćenju. Komisije je priopćenjem reagirala pošto je sustav raspodjele cjepiva oštro kritiziran u više zemalja. "Prema tome sustavu, ako neka država odluči ne uzeti svoj dio doza, one se onda raspoređuju prema zainteresiranim članicama”, objašnjava Komisija.
Čelnici Austrije, Češke, Bugarske, Hrvatske, Latvije i Slovenije pozvali su u subotu na razgovore na visokoj razini o pravednoj raspodjeli cjepiva protiv koronavirusa, upozoravajući da bi sadašnji način funkcioniranja tog sustava do ljeta mogao stvoriti "velike razlike" među državama članicama. PLENKOVIĆ I JOŠ PETORICA EU PREMIJERA TRAŽE SASTANAK S VRHOM EU: Ako se problem s cjepivima ne riješi, moglo bi biti problema
U pismu predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i predsjednici Komisije Urusli von der Leyen upozorili su da ako se takav sustav nastavi, nastavit će se stvarati i povećavati velike razlike među državama članica do ljeta, pa će neki biti sposobni dostići kolektivni imunitet u nekoliko tjedna, a drugi će zaostajati. Komisija u svom priopćenju dodaje da je na zemljama članicama da se dogovore ako se žele vratiti na sustav raspodjele prema broju stanovnika
'Proizvodnja ovisi o odobrenjima regulatora'
Iz englesko-švedskog farmaceutskog diva AstraZeneca izjavili su u petak da će pokušati isporučiti 30 milijuna doza cjepiva protiv covida-19 EU do kraja ožujka, što je manje od ugovorne obveze od 90 milijuna i obećanja od prošlog mjeseca da će isporučiti 40 milijuna doza. Novi cilj, koji su potvrdili ranije za Reuters, nije siguran jer ovisi o tome hoće li tvornica cjepiva u Leidenu koju vodi proizvođač Halix dobiti regulatorno odobrenje, stoji u internom dokumentu od 10. ožujka.
Iz AstraZenece su u dokumentu rekli da pretpostavljaju da će tvornica Halix dobiti zeleno svjetlo 25. ožujka i da je osigurala isporuku od gotovo 10 milijuna doza za sljedeći tjedan. Glasnogovornik Europske komisije rekao je u subotu da je izvršni direktor EU u pregovorima s tvrtkom, kako bi bio siguran da je učinila sve što je u njezinoj moći da ispuni svoje obveze. Nije komentirao odobrenje Halixa.
Čelnici EU našli su se na udaru kritika zbog uvođenja cjepiva daleko sporijim tempom od susjedne Britanije, zbog duljeg postupka odobravanja i nabave, kao i opetovanih kašnjenja u isporukama iz AstraZenece i drugih proizvođača lijekova.
EMA šuti o odobrenju
Europska agencija za lijekove (EMA) priopćila je da opskrba iz tvornice Halix još nije odobrena te je odbila komentirati kada bi se moglo dati odobrenje. Dužnosnik EU blizak EMA-inom odlučivanju rekao je Reutersu da bi odluka "možda mogla" doći krajem ožujka.
Nejasno je hoće li bilo kakva odgoda odobrenja postrojenja utjecati i na isporuke cjepiva AstraZeneci u EU u drugom tromjesečju. Tvornica Halix u Leidenu jedna je od četiriju koje proizvode cjepivo protiv covida-19 za EU u ugovoru o opskrbi AstraZenece s Bruxellesom, potpisanom u kolovozu.
Međutim, samo je jedna u Belgiji do sada korištena za opskrbu bloka, rekli su dužnosnici EU, napominjući da dvije tvornice u Britaniji nisu izvozile cjepiva u EU. U svojoj izjavi od petka, AstraZeneca je također rekla da "ima za cilj" isporučiti 70 milijuna doza u EU između travnja i lipnja, unatoč ugovornim obvezama za 180 milijuna doza. Tvrtka sada kani isporučiti samo 100 milijuna cjepiva u EU do kraja lipnja, umjesto 300 milijuna predviđenih ugovorom.