Cjepivo, cjepivo i samo cjepivo / Europa ga izbjegava, a u Srbiji ga naveliko naručuju: 'Sutra u našu zemlju stiže novih 500.000 doza kineskog cjepiva

Kina je ponudila svoje cjepivo zemljama istočne i zapadne Europe

9.2.2021.
18:40
VOYO logo

Nakon problema s nabavom i isporukom cjepiva, Europska unija se okreće Ruskom i Kineskom cjepivu. Kina je danas na virtualnom samitu inicijative Kina +17 ponudila doze protiv Covida 19 zemljama srednje i istočne Europe.

Na sastanku je putem linka sudjelovao i premijer Andrej Plenković. Za razliku od Europe Srbija nezaustavljivo grabi naprijed, a njihov predsjednik poručuje- bit ćemo najbolji u Europi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoć su ga nazivali nepouzdanim pa čak i opasnim, a sad ga svi žele. Rusko cjepivo Sputnik jutros je ponovno stiglo u Srbiju. Novih 50.000 doza, a za par dana stiže još toliko. Cijeli svijet priča samo o cjepivu. 

No Sputnik, čini se, u EU neće prije svibnja, izjavili su danas čelnici zaklade za distribuciju. Cilj im je prvo procijepiti sve svoje građane. Osim o ruskom posljednjih dana priča se sve više o kineskom cjepivu. I njega već građani Srbije naveliko dobivaju .

"Sutra u našu zemlju stiže novih 500.000 doza kineskog cjepiva Sinofarm i s ponosom mogu da kažem da će to osigurati do kraja veljače prvu ili drugu poziciju Republici Srbiji po broju cijepljenih lica na teritoriju cijele Europe", kazao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O važnosti cjepiva danas je govorio i premijer Plenkovoć na videokonferenciji inicijative Kina +17.

Image
IMAJU PRIORITETE /

Rusija kaže da će Sputnik V biti dostupan u EU-u tek u svibnju ili lipnju: 'Nakon dovršetka masovnog cijepljenja u Rusiji'

Image
IMAJU PRIORITETE /

Rusija kaže da će Sputnik V biti dostupan u EU-u tek u svibnju ili lipnju: 'Nakon dovršetka masovnog cijepljenja u Rusiji'

"Zajednički napor i solidarnost biti će krucijalne u nabavi cjepiva za cijeli svijet , što je glavni preduvjet za kraj epidemije", rekao je premijer Andrej Plenković. 

Kina je ponudila svoje cjepivo zemljama istočne i zapadne Europe. Istraživanje RTL-a pokazalo je da građani prioritet daju zapadnim cjepivima, a samo 4,8 posto bi se cijepilo kineskim.

"Trebamo koliko god je više moguće dobrih, sigurnih i učinkovitih cjepiva. Kina ima nekoliko cjepiva u razvoju. Pričamo sa svima njima", poručila je Soumya Swaminathan, glavna znanstvencia Svjetske Zdravstvene Organizacije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenje u cjepiva neovisno o tome iz koje zemlje dolaze ima i britanski premijer.

"Vrlo smo uvjereni u učinkovitost u sva cjepiva koja se upotrebljavaju. Mislim da je važno za ljude da imaju na umu da sva, mi mislimo, su učinkovita u davanju visokog stupnja zaštite protiv ozbiljne bolesti i smrti što je najvažnija stvar", izjavio je britanski premijer Boris Johnson. 

Europski parlament o cjepivu će ponovno raspravljati sutra ujutro na plenarnoj sjednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo