Europski parlament je danas u rezoluciji usvojenoj na izvanrednoj sjednici pozvao Ujedinjeno Kraljevstvo da u skladu s voljom građana izraženom na referendumu o članstvu u EU-u odmah pokrene razdruživanja, ali i upozorio da interesi i očekivanja građana EU-a moraju postati središnja tema, a europski projekt obnoviti.
Volja građana se mora u potpunosti poštivati te treba odmah započeti s aktivacijom članka 50. Ugovora o Europskoj uniji (UEU). Pregovori o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a moraju započeti odmah nakon priopćenja službene obavijesti o namjeri koja se mora odmah poslati kako bi se uklonila neizvjesnost koja može biti štetna za sve i zaštitila cjelovitost Unije, ističe se u rezoluciji usvojenoj na sjednici posvećenoj posljedicama referenduma održanog u četvrtak u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Europski parlament je stoga pozvao premijera Ujedinjene Kraljevine da o ishodu referenduma obavijesti Europsko vijeće koje će se sastati 28. i 29. lipnja, i tako pokrene postupak povlačenja iz Unije.
Bliski susret Nigela Faragea i Jean-Claudea Junckera u EU parlamentu
Rezolucija je usvojena većinom glasova zastupnika (395) dok se protiv nje izjasnilo 200 zastupnika, a suzdržanih je bilo 71.
Eurozastupnici su u rezoluciji istaknuli i potrebu reformiranja Unije kako bi se približila očekivanjima građana.
U rezoluciji se upozorava da "trenutačni izazovi iziskuju duboko promišljanje o budućnosti EU-a" te je potrebno reformirati Uniju kako bi se učinila "boljom i demokratičnijom".
U raspravi na izvanrednoj plenarnoj sjednici u Bruxellesu sudjelovali su i predsjednik Europske Komisije Jean-Claude Juncker i predstavnica Europskog vijeća i nizozemskog Predsjedništva Jeanine Hennis-Plasschaert.
Juncker je izrazio žaljenje zbog ishoda britanskog referenduma i pozvao London da što prije iznese svoje stajalište o izlasku iz EU-a.
Izlaganje eurozastupnika i čelnika britanske stranke UKIP, koja se zalagala za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva, Nigela Faragea, europarlamentarci su više puta popratili glasnim negodovanjem dok je poziv škotskog eurozastupnika Alyna Smitha da EU "ne ostavi Škotsku na cjedilu" pozdravljen snažnim pljeskom.
Juncker je ranije tijekom rasprave istaknuo kako je nužno da se u Bruxellesu razgovara o rezultatima referenduma. “Mi trebamo poštovati britansku demokraciju i odluku koju su oni donijeli“, rekao je Juncker, prije nego što ga je prekinuo pljesak britanskih zastupnika.
Uslijedila je kratka stanka, pa njegov komentar: “Ovo je posljednji put da plješćete ovdje. Veoma sam iznenađen što ste ovdje, borili ste se za izlazak, britanski narod je glasovao. Zašto ste ovdje?“, upitao ih je Juncker.
Merkel: Nema posebnog tretmana za Veliku Britaniju ako napusti europsku obitelj
Velika Britanija "ne može očekivati iste povlastice kakve je imala prije", upozorila je njemačka kancelarka Angela Merkel u Bundestagu.
"Tko god napusti obitelj, ne može očekivati iste povlastice koje je imao prije, a da nema i obveze", rekla je Merkel na posebnom sastanku u Bundestagu.
Ona je istaknula da neće biti rasprave s Velikom Britanijom o okviru izlaska iz EU-a, ni formalne ni neformalne, dok London službeno ne pokrene članak 50. koji se odnosi na izlazak zemlje članice iz EU-a.
Merkel je uoči dvodnevna samita EU-a u Bruxellesu, koji je posvećen britanskoj odluci o napuštanju bloka, poručila Britancima da u pregovorima neće moći birati samo ono što njima odgovara.
Također je rekla da Njemačka želi zadržati bliske odnose s Britanijom i dodala da je sada važno izbjeći sve mjere koje bi mogle ohrabriti druge zemlje da napuste EU.