Europska unija je već odlučila od 1. srpnja otvoriti svoje vanjske granice prema svijetu, ali pod određenim kriterijima i ne za državljane svih zemalja. No, već nekoliko dana u Bruxellesu traju prijepori oko toga tko još neko vrijeme neće smjeti kročiti u EU. Navodno postoje dvije liste; na jednoj je popis država za koje se smatra da prema njima EU može otvoriti granice, dok je na drugoj popis zemalja s restrikcijama, doznaje Euronews.
Neodlučni oko Sjeverne Makedonije
No, čini se kako postoje i "dvije struje" među europskim dužnosnicima koji se ne mogu dogovoriti na koju bi listu stavili pojedine zemlje, a najviše kontroverzi ima oko Sjedinjenih Američkih Država. Na "crnoj listi" su se našle još Brazil, Katar i Rusija. Američka administracija je ionako na početku pandemije zatvorila granice za državljane EU, a uz to je u SAD-u zabilježen najveći broj zaraženih i preminulih od koronavirusa nego bilo gdje na svijetu. Rusija je, pak, pod povećalom zbog više od 600.000 slučajeva zaraze te sumnjivih statistika o broju preminulih.
Čini se i kako EU procjenjuje da je epidemiološka situacija u hrvatskom susjedstvu povoljna, pa će slobodan put prema njenim članicama imati državljani Crne Gore, Srbije, BiH i Kosova, dok je Sjeverna Makedonija na čekanju, odnosno oko nje se dužnosnici još nisu dogovorili.
Strogi kriteriji za otvaranje
Inače, procjena mogućnosti ulaska na teritorij EU ovisi o zadovoljavanju kriterija o najviše 20 novooboljelih od koronavirusa dnevno na 100.000 stanovnika u prethodna dva tjedna. Procjene će se temeljiti i prema broju obavljenih testiranja, traženju kontakata i liječenju zaraženih te prema pouzdanosti podataka iz svake zemlje, a svoju ulogu će odigrati i reciprocitet ugovora o putovanju za državljane EU.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.