Digitalne usluge i zaštita potrošača te reforma zajedničke poljoprivredne politike teme su ovotjedne plenarne sjednice Europskog parlamenta. Riječ je o ključnim odlukama koje će utjecati na milijune OPG-ova i ruralnih područja diljem EU.
Zaštita ruralnih područja
Naše europarlamentarke, Sunčana Glavak i Ruža Tomašić na konferenciji koju je organizirao Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj uoči sjednice govorile su o planovima za održiviju, otporniju i fleksibilniju poljoprivrednu politiku EU-a o kojima će se raspravljati i glasati na predstojećoj plenarnoj sjednici.
Rasprava je zakazana za utorak ujutro, a glasanja će se održati tijekom tjedna.
Glavak je istaknula da će na sjednici zastupnici raspravljati i izjašnjavati se o tri izvješća iz područja poljoprivredne politike EU-a: strateškim planovima koje izrađuju države članice, financiranju i upravljanju, te zajedničkoj organizaciji tržišta.
"Želimo zaštititi ruralna područja, milijune OPG-ova koji održavaju na životu ruralne zajednice i osiguravaju radna mjesta. Tu se posebno referiramo na mlade za koje želimo da ostanu u ruralnim područjima. Jednako tako, želimo zadržati što veću proizvodnju visokokvalitetne hrane te stvarati održiviju poljoprivredu. Borit ćemo se za što manje birokracije za poljoprivrednike", rekla je Glavak.
Traži se potpora većine
Tomašić je pak kazala da je nedovoljna generacijska obnova jedan od najvećih izazova s kojima se suočava sektor poljoprivrede u EU-u te da se broj poljoprivrednika u Uniji stalno smanjuje.
Smatra da treba poticati tehnološke inovacije koje mogu biti pokretač promjena na tržištima rada u poljoprivredi. Podsjetila je da je bila izvjestiteljica u sjeni u prošlom sazivu EP-a za izvješće o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda za koje se sada, u nešto izmijenjenom obliku, traži potpora većine na plenarnoj sjednici.
"Meni je najvažnije bilo da se uspostave mjere u slučaju poremećaja tržišta. Dakle, potrebno je omogućiti brzu provedbu mjera koje su prilagođene za svaku posebnu situaciju, sektor, sezonu te imaju vrijeme trajanja. Kao na primjer sada s koronakrizom", ustvrdila je Tomašić.
Regulacija digitalnih platformi
Njihov malteški kolega Alex Agius Saliba osvrnuo se pak na drugu veliku temu dnevnoga reda plenarnog zasjedanja; Propis o digitalnim uslugama i postavljanju temelja za veća prava potrošača na internetu.
"Digitalne platforme danas su ključne za poslovanje i svakodnevicu i stoga trebamo nova suvremena pravila", zaključio je Agius Saliba.
Izdvojio je i činjenicu da bi nova pravila trebala biti obvezujuća i za kompanije sa sjedištem izvan Europske unije koje posluju na europskom tržištu. "Na taj način EU želi postati predvodnik u postavljanju visokih standarda u digitalnom poslovanju i uzor i za ostatak svijeta", rekao je Agius Saliba.
O zahtjevima zastupnika o reguliranju digitalnih usluga, uključujući internetske platforme i tržišta, raspravljat će se u ponedjeljak, a glasati u utorak.
Online sjednicu je moguće pratiti uživo
Na dnevnom redu plenarne sjednice, osim tema koji predstavljaju glavni fokus, naći će se i pitanje regulacije i postavljanje okvira prema kojima bi trebala nastati pravila o umjetnoj inteligenciji u Europskoj uniji.
Rasprava je zakazana za ponedjeljak, glasanje o dvjema zakonodavnim inicijativama i još jednom tekstu za utorak.
U utorak će u posljepodnevnim satima biti predstavljen i program rada Europske komisije za 2021. godinu. Nakon rasprave o stanju Europske unije s predsjednicom Ursulom von der Leyen u Parlamentu 16. rujna, Komisija će predstaviti svoje planove za poticanje oporavka od krize uzrokovane bolešću COVID-19 i izgradnju otpornog, ugljično neutralnog i digitalno naprednog gospodarstva EU-a u kojem nitko nije zapostavljen.
U četvrtak će Predsjednik Parlamenta objaviti dobitnika prestižne Nagrade Saharov za slobodu misli za 2020. godinu. Ovogodišnji finalisti dolaze iz Bjelorusije, Hondurasa i Iraka.
Na dnevnom redu plenarne sjednice je i niz vanjskopolitičkih tema, te pitanje viznog reciprociteta sa Sjedinjenim Državama, zbog činjenice da za četiri EU članice, među kojima je i Hrvatska, još uvijek nije liberaliziran režim.
Zbog epidemiološke situacije, plenarna sjednica održat će se na daljinu. Sva događanja i rasprave sa sjednice moguće je pratiti uživo.