Prije izbijanja gospodarske krize u Europskoj uniji grčke su banke bile važan čimbenik na Balkanu. One su u više od 1.900 poslovnica zapošljavale 23.000 ljudi i raspolagale kapitalom od 70 milijardi eura.
Pored austrijskih i talijanskih, grčke su banke s udjelom od 15 posto u ukupnom kapitalu svih banaka na Balkanu bile važne za domaće gospodarstvo. Kod njih se moglo dobiti kredite. Pet godina nakon izbijanja gospodarske i financijske krize u Grčkoj sve se promijenilo, kaže Franz-Lothar Altmann, profesor Europskih studija na Sveučilištu u Bukureštu, piše DW.
Iako su njihove poslovnice u inozemstvu ostvarivale dobit, grčke banke su zbog nedostatka kapitala u domovini bile prisiljene povlačiti svoj kapital iz susjednih država. "Time se u tim balkanskim zemljama povećala nestašica kredita", objašnjava Franz-Lothar Altmann.
Uska povezanost EU-a i zapadnog Balkana
No to nije jedini problem za regiju. Zapadni Balkan i te kako osjeća posljedice gospodarske i financijske krize u Europskoj uniji. Razlog za to je uska gospodarska povezanost s EU-om. Zemlje iz te regije dvije trećine svoje trgovinske razmjene ostvaruju s članicama Unije. Smanjenje izvoza na to tržište i smanjenje stranih investicija kao i pad uplata iseljenika u domaće banke doveli su do negativnog odnosno samo minimalnog rasta.
Posljedice su katastrofalne. Trećina stanovnika zapadnog Balkana živi u siromaštvu, nezaposlenost je ogromna i sve je više onih koji napuštaju domovinu u potrazi za nekim boljim životom.
Upravo takvu sudbinu je regija željela izbjeći kada se orijentirala prema EU-u. A sada je doživjela da je upravo EU taj koji je svoju krizu pretvorio u krizu država regije, smatra Milica Delević, zamjenica glavnog tajnika Europske banke za obnovu i razvoj u Bruxellesu.
Cijeli članak pogledajte http://www.dw.de/eu-izvezao-krizu-na-balkan/a-17266427.