Erdogan je u govoru u gradu Konyi rekao kako će Turska u narednim danima svojim međunarodnim partnerima izraziti svoju želju da sudjeluje u toj operaciji, no nije otkrio što podrazumijeva alternativna strategija.
Ankara je u sukobu s Bagdadom oko toga tko bi trebao sudjelovati u napadu na Mosul koji će uz američku podršku započeti ovog mjeseca.
Koalicija u Iraku
Turska strahuje da će sudjelovanje šijitskih milicija, na koje se iračka vojska u prošlosti oslanjala, izazvati sektaške sukobe i uzrokovati egzodus izbjeglica.
"Koalicijskim snagama ćemo prenijeti naš zahtjev i odlučnost da zauzmemo svoje mjesto u koaliciji u Iraku. Ako nas ne žele, na snagu će stupiti naš 'plan B'. Ako Turska nije sigurna, nije ni itko u regiji", rekao je Erdogan.
Turski vojnici uvježbavaju sunitske muslimane i savezničke kurdske jedinice pešmerge u iračkom kampu Bashiqa u blizini Mosula, te žele sudjelovati u sukobu. Bagdad se protivi turskoj vojnoj prisutnosti u sjevernom Iraku.
Irački premijer Haider al-Abadi izjavio je kako Turska riskira pokretanje regionalnog rata. Njegova vlada je zatražila hitno zasjedanje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kako bi se raspravilo o toj temi, a obje države su povukle svoje veleposlanike.
Erdogan odbija otići iz Iraka
"Pozvali ste nas u Bashiqu, a sad nam kažete da otiđemo. Oprostite, ali ja tamo imam rodbinu, ja tamo imam turkmensku i tursku braću koji su nas zamolili da dođemo i pomognemo", istaknuo je Erdogan, dodavši kako mu je "žao, ali da neće otići".
Turska državna novinska agencija Anadolija ranije je objavila će vojne jedinice koje su Turci trenirali u Bashiqi biti dio planiranog napada na Mosul, citirajući dužnosnike za koje tvrdi da su bili uključeni u pregovorima s SAD-om, kao i izvore u Iraku.
Očekuje se da će operacija započeti u narednim danima "ako ne bude nekih izvanrednih okolnosti".
Mosul, dom 1,5 milijuna stanovnika, središte je samoproglašenog kalifata Islamske države od 2014. godine.