Europska agencija za lijekove na sastanku svog odbora za sigurnost zaključila je da postoji potencijalna veza između rijetkih slučajeva neuobičajenih krvnih ugušaka i niskog broja trombocita nakon cijepljenja cjepivom američke farmaceutske tvrtke Johnson&Johnson. U priopćenju navode da je potrebno dodati upozorenje o neuobičajenim krvnim ugrušcima u podatke o cjepivu Janssen protiv COVID-19 tvrtke Johnson&Johnson. Te bi se pojave trebale navesti kao rijetke nuspojave cjepiva.
Slično kao AstraZeneca
Iz EMA-e tvrde da su prilikom donošenja odluke u obzir uzeli sve dokaze, uključujući i podatke o osam slučajeva iz SAD-a, koji su povezani i s niskom razinom trombicita u krvi. Svi su slučajevi zabilježeni kod osoba mlađih od 60 godina unutar tri tjedna od cijepljenja. "Na temelju ovih dostupnih dokaza, ne možemo potvrditi postojanje nikakvih specifičnih faktora", poručuju iz EMA-e te dodaju da je pojava krvnih ugrušaka slična onoj kod cijepljenih cjepivom AstraZenece.
"Zdravstveni radnici i ljudi koji prime cjepivo trebali bi biti svjesni mogućnosti pojave veoma rijetkih slučajeva krvnih ugrušaka u kombinaciji s niskom razinom trombocita koji se pojavljuju unutar tri tjedna o cijepljenja", ističu iz EMA-e te naglašavaju da je "prijavljena kombinacija krvnih ugrušaka i niske razine trombocita veoma rijetka, a opće prednosti cjepiva Janssen u sprječavanju COVID-19 veće su od rizika od nuspojava."
Hrvatska naručila 900.000 doza
Ističu da je moguće objašnjenje ovih nuspojava odgovor inunosnog sustava koji je sličan onome osoba liječenih heparinom. Stručnjaci EMA-e će nastaviti nadzirati sigurnost i učinkovitost cjepiva protiv koronavirusa. Zeleno svjetlo cjepivo Johnson&Johnsona dali su još 11. ožujka, no distribucija je obustavljena na zahtjev proizvođača dok se u SAD-u ne dovrši istraga oko pojave ugrušaka. Hrvatska je naručila oko 900.000 doza tog cjepiva, javlja Zimo.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.