problemi i nakon brexita? / EK poziva Britaniju da hitno povuče sporni prijedlog zakona: 'Kršenje Sporazuma bi narušilo međunarodno pravo'

Image
Foto: ap images

Sporazum o razdruživanju stupio je na snagu 1. veljače 2020

10.9.2020.
17:58
ap images
VOYO logo

Europska komisija pozvala je u četvrtak britansku vladu da povuče čim prije mjere iz prijedloga zakona koji bi, bude li usvojen u predloženom obliku, predstavljao "iznimno ozbiljno kršenje" Sporazuma o razdruživanju i međunarodnog prava.

Hitan sastanak

Na traženje Komisije u četvrtak je održan hitni sastanak potpredsjednika Komisije Maroša Šefčoviča i britanskog ministra Michaela Govea na kojem je od britanske strane zatraženo objašnjenje u vezi sa spornim prijedlogom zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Europska unija očekuje da će se pismo i duh Sporazuma o razdruživanju u potpunosti poštovati. Kršenje uvjeta iz Sporazuma narušilo bi međunarodno pravo, potkopalo povjerenje i ugrozilo tekuće pregovore o budućim odnosima", kaže se u priopćenju Komisije.

"Bude li zakon prihvaćen, to će predstavljati iznimno ozbiljno kršenje Sporazuma o razdruživanju i međunarodnog prava", istaknuo je Šefčovič, prema priopćenju Komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'Hrana se ne stvara magijom' /

Nema migranata, a zbog Brexita otišli radnici! Princ Charles pozvao Britance da uđu u polja

Image
'Hrana se ne stvara magijom' /

Nema migranata, a zbog Brexita otišli radnici! Princ Charles pozvao Britance da uđu u polja

Šefčovič je upozorio da Sporazum o razdruživanju sadrži brojne mehanizme i pravne lijekove za kršenje pravnih obveza i da se Komisija "neće ustezati koristiti ih". Zakonom se planira izmijeniti protokol o carinskim aranžmanima za Sjevernu Irsku, što je bilo jedno o najtežih pitanja kada se pregovaralo o Sporazumu o razdruživanju. Zbog tih najava posebno je zabrinuta Irska, koja jedina ima kopnenu granicu u s Velikom Britanijom, ali i Sjeverna Irska, koja je dio Velike Britanije.

Sporazum o razdruživanju stupio je na snagu 1. veljače 2020 i ima pravne učinke prema međunarodnom pravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Od tog trenutka ni EU niti Velika Britanija ne mogu jednostrano promijeniti, pojasniti, izmijeniti, tumačiti, zanemariti ili poništiti sporazum. Protokol o Irskoj/Sjevernoj Irskoj ključan je dio Sporazuma o povlačenju. Cilj mu je zaštititi mir i stabilnost na otoku Irskoj i bio je rezultat dugih, detaljnih i teških pregovora između EU-a i Velike Britanije", kaže se u priopćenju Komisije.

 "EU ne prihvaća argument da je cilj nacrta zakona zaštita Sporazuma na Veliki petak (Belfast). Zapravo, smatra upravo suprotno", dodaje Komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo