EGZISTENCIJALNA PRIJETNJA NA KORAK DO STVARNOSTI: /

Može li se Europska unija doista raspasti?

Image

Iza Europske unije doista je teška godina, a stanje se upravo pogoršalo. Iduća bi godina mogla pretvoriti egzistencijalnu prijetnju Unije u stvarnost.

6.12.2016.
22:02
VOYO logo

Neki s veseljem čekaju raspad Europske unije, drugi s užasom. No malotko je dobro promislio što bi to zaista značilo. Rezultati talijanskog referenduma svrgnuli su premijera s njegovog mjesta. Novi bi premijer mogao na vlast doći i bez općih izbora, što bi vjerojatno izazvalo opće nezadovoljstvo. Kako bilo, prije ili kasnije, glavna opozicija, 'Pokret pet zvijezdica' mogla bi biti izabrana uz obećanje da će zemlju izvući iz eurozone, a možda i iz same Europske unije.

Image
'EUROPA SE POČELA RASPADATI': /

Talijanski ministar ima vrlo crnu prognozu za EU

Image
'EUROPA SE POČELA RASPADATI': /

Talijanski ministar ima vrlo crnu prognozu za EU

Europsko gospodarstvo grca

A Unija ionako već nije u dobrom stanju. Europsko gospodarstvo još uvijek grca. Zemlje članice propitkuju i drugi zajednički projekt - prostor granica u Uniji. Taj bi populistički vjetar mogao puhati tijekom iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povrh svega, valja istaknuti da je Italija bila rodno mjesto Europske unije. Podsjetimo, Rimski je ugovor bio potpisan 1957. godine.

Image
Foto: AFP, JOHN THYS

Tu je i Brexit. Nije upitno da je to bio ozbiljan udarac za EU. No kako god neočekivan taj udarac bio, neke zemlje članice za njega su se ipak dugo pripremale. Velika Britanija nije uvela euro, nije bila dio dogovora o pravosuđu i unutarnjim poslovima, niti dio bezgraničnog režima. Kao da je bila dio Sunčevog sustava, no tamo negdje iza Plutona, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje Francuske i Nizozemske

Italija je, za razliku od toga, bila jedan od 'unutrašnjih' planeta. Baš kao što je i Nizozemska. Tamo bi Stranka za slobodu Geerta Wildersa mogla pobijediti na izborima iduće godine, a on bi mogao postati novi premijer te zemlje. I on želi izlazak Nizozemske iz Europske unije.

Image

Geert Wilders

No najveći je igrač ipak Francuska. Očekuje se da će predsjednički izbori u toj zemlji biti borba između Marine Le Pen iz Nacionalne fronte i Francoisa Fillona iz desnog centra. Le Pen je obećala referendum o članstvu Francuske u Europskoj uniji, dok Fillon želi kraj snova o federalnoj Europi.

Talijani, Francuzi i Nozozemci će tijekom iduće godine postaviti važna pitanja o Europskoj uniji. Možda će upravo sudnima EU biti glavno pitanje na izborima u tim zemljama. Prividan uspjeh desničarskih stranaka potaknut će i vodeće stranke na razmatranje tih ideja.

Važnost Njemačke

Talijansko napuštanje eurozone bit će veliki šok najvažnijem projektu EU-a, no unatoč tome, EU može preživjeti. No može li preživjeti Unija bez Francuske, Nizozemske i Velike Britanije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U teoriji, mogla bi preživjeti bez tri najveća europska gospodarstva, no to bi bila sasvim drugačija unija, baš poput vojske pred povlačenje, a ne poput kontinentalne velesile.

Ne treba zanemariti ni Njemačku. Gotovo svi vjeruju da će Angela Merkel i četvrti put postati njemačka kancelarka. Nitko ne misli da joj to neće poći za rukom, ali u ovo vrijeme prije godinu dana nitko nije mislio niti da bi Donald Trump mogao postati novi predsjednik SAD-a. Desničarska AfD predstavlja velik izazov u Njemačkoj. Iako ne predlaže službeno napuštanje Europske unije, čini se da mnogi njezini predstavnici i pristalice upravo to žele. Ipak, AfD želi napustiti eurozonu i više moći dati nacionalnim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, TOBIAS SCHWARZ

Oni koji vjeruju u EU bolno su svjesni trenutne klime, no njihovi odgovori nisu dovoljno brzi. Uglavnom pozivaju na politike promoviranja poslova i rasta, ili se zalažu za smanjenje birokracije Europske komisije.

'EU je potrčala prije nego što je mogla hodati'

No postoje i neka svježija razmišljanja: ona uskoro bivšeg talijanskog premijera, predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska i nizozemskog premijera Marka Ruttea. Njihov je glavni argument taj da je EU posrnula jer je pokušala trčati prije no što je uopće mogla hodati.

Ukinula je unutarnje granice bez osiguranja onih vanjskih i uspostavila zajedničku valutu bez zajedničke porezne politike.

Oni koji se zalažu za blažu zajednicu, poput mnogih u zemljama istočne Europe, također žele zadržati dijelove kao što su zajedničko tržište i poticaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Povratak u Europu nacionalnih država?

Moguće je da će nadolazeći izbori pokazati izraženiji euroskepticizam i da niti jedna od stranaka koje su protiv EU neće doći niti blizu vlasti. Ako ipak ne bude tako, raspad Europske unije bit će spor, ali kaotičan.

Morali bismo ozbiljno shvatiti povratak u Europu nepovezanih nacionalnih država bez jedinstvenog tržišta, s granicama i zapitati se što bi od suradnje i zajedničke politike preostalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija bi u tom slučaju likovala a Vladimir Putin bi najvjerojatnije imao taj luksuz da može odabirati prijatelje i neprijatelje, bez opasnosti od sankcija cijelog bloka država.

Image
Foto: AFP, STEPHANE DE SAKUTIN

Središnje pitanje ipak ostaje ono o Njemačkoj. EU je izgrađena kako bi sadržavala moć te zemlje, no sada ta zemlja ima veliku odgovornost kako bi pronašla konsenzus. To se ipak vjerojatno neće promijeniti, osim ako na vlast u Njemačkoj dođe krajnja desnica. No teško je predvidjeti kako bi se Njemačka mogla nositi s ruševinama projekta u kojeg je toliko puno uložila, piše BBC.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo