Eboli treba i mjesec dana da ubije svoje žrtve, smrtnih slučajeva moglo bi biti više

Najnovije brojke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju 1.603 slučaja ebole u zapadnoafričkoj epidemiji i 887 umrlih što znači da je postotak smrtnosti nešto preko 55 posto.

6.8.2014.
8:31
VOYO logo

To je znatno ispod 78,5 posto prosječne smrtnosti u 14 posljednjih epidemija istoga virusa nazvanog Zairski soj prema bivšem imenu Demokratske Republike Kongo gdje je prvi put otrkiven 1976. U nekim epidemijama stopa smrtnosti je bila do 90 posto, prema podatcima WHO-a.

Postotak smrtnosti mogao bi rasti

Stručnjaci kažu kako bi postotak smrtnosti mogao rasti tijekom bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je dijelom statističko pitanje prikupljanja smrtnosti, a isto tako dijelom je riječ o sazrijevanju epidemije", rekao je Derek Gatherer, virolog na Britanskom sveučilištu u Lancasteru koji prati epidemiju od njezina izbijanja u veljači.

"Što se budemo više bližili završetku epidemije to ćemo više očekivati da stopa smrtnosti odgovara prosjeku zairske ebole od 80 posto", rekao je on Reutersu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eboli treba i mjesec dana da ubije svoje žrtve, rekao je Ben Neumann, stručnjak za viruse na britanskom Sveučilištu Reading.

Svima treba dati eksperimentalni lijek

Tri vodeća svjetska stručnjaka za ebolu pozvala su u utorak da se oboljelima od ebole u Africi daju eksperimentalni lijekovi, dok traje epidemija te smrtonosne bolesti u trima afričkim državama. Napominjući da je američkim humanitarcima koji su se zarazili u Liberiji dan neodobreni lijek prije nego što su evakuirani u SAD, stručnjaci među kojima i Peter Piot koji je otkrio ebolu 1976. rekao je da bi i zaraženi Afrikanci trebali dobiti istu šansu.

Provode se klinička istraživanja

Piot, David Heymann i Jeremy Ferrar, svi utjecajni profesori infektologije i direktori u Londonskoj školi higijene i tropske medicine, Centra Chatham House za globalnu sigurnost zdravlja i zaklade Wellcome Trust kažu da se provode klinička istraživanja nekoliko antiviralnih lijekova, monoklonalnih antitijela i cjepiva za moguće liječenje ebole.

"Afričkim vladama trebalo bi omogućiti da donesu informirani izbor hoće li ili neće koristiti te proizvode, primjerice radi zaštite zdravstvenih radnika koji su izloženi posebno visokom riziku zaraze", napisali su stručnjaci u zajedničkom priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo